Wirus GRYPY może wywoływać cukrzycę typu I

24 marca 2017
2 130 Wyświetleń

Cukrzyca typu I jest chorobą autoimmunologiczną, w której układ odpornościowy niszczy komórki własnego organizmu, w tym przypadku komórki β wysp Langerhansa trzustki. Komórki te odpowiedzialne są za produkcję insuliny. W niektórych przypadkach cukrzycę typu I może wywołać infekcja wirusowa. Dotychczas wskazywano na rolę entero- i rotawirusów w jej powstawaniu. Teraz naukowcy znaleźli kolejnego winnego – może nim być wirus grypy.

Zespół włoskich naukowców badał m. in. wirusa grypy u indyków, gdyż u ptaków tych chorujących na grypę występowały poważne uszkodzenia wątroby. Zaobserwowano, iż nawet jeżeli grypa wywołana była przez szczep, który normalnie nie rozprzestrzenia się poza płuca, u ptaków dochodziło do uszkodzenia komórek trzustki, a w jego następstwie rozwijała się cukrzyca. W kolejnym etapie badań zainfekowano ludzkie komórki trzustki dwoma szczepami wirusa ptasiej grypy o niskiej patogenności. Wirusy namnażały się bardzo wydajnie, rozwijając się i uszkadzając komórki, także te odpowiedzialne za produkcję insuliny, co skutkowało hiperglikemią, a w konsekwencji rozwojem cukrzycy. Następnie hodowle ludzkich komórek trzustki zainfekowane zostały innymi izolatami wirusów grypy – tym razem ludzkiej grypy sezonowej H1N1 i H3N2, a także ptasiej H7N1 i H7N3. Wszystkie szczepy wykazywały zdolność do infekcji, w tym także komórek beta odpowiedzialnych za produkcję insuliny.

Obecność wirusa w komórkach trzustki uruchamiała produkcję wielu prozapalnych czynników, które spełniają kluczową rolę w reakcji autoimmunologicznej prowadzącej do cukrzycy typu 1.

Wyniki włoskich badaczy wskazują, że zakażenie wirusem grypy może odgrywać rolę jako czynnik wywołujący zapalenie trzustki i cukrzycę u ludzi i innych ssaków. 

dr Iga Piekarska-Kaczka

Bibliografia:

Capua I. i wsp. Influenza a viruses grow in human pancreatic cells and cause pancreatitis and diabetes in an animal model. J Virol. 2013;87:597-610.