SEX

Mężczyzna idealny

29 grudnia 2016
4 052 Wyświetleń

Kobiety lubią patrzeć na nagie męskie ciało, lecz inaczej niż mężczyźni – preferują podziwianie ciała swojego kochanka.

Można się czarować, że dla kobiet ważna jest tylko osobowość i cechy charakteru mężczyzny, a wygląd jest sprawą mało istotną. Jeśli mówimy o długotrwałych związkach – to i owszem. Lecz hipokryzją byłoby utrzymywać, że kobieta nie zwraca uwagi na męskie ciało i jego mowę, zanim jeszcze w ogóle rozpocznie z nim rozmowę. Zwłaszcza, że naturalną, ludzką tendencją jest postępowanie zgodne z przekonaniem, że piękne jest dobre. Zatem, jeśli mężczyzna jest przystojny, to zapewne ma także ciekawe wnętrze, jeśli ma ciekawe wnętrze, to staje się dla kobiet obiektem zainteresowania wzbudzającym pożądanie. Stymulacja seksualna, spowodowana wpływem obrazu męskiego ciała na receptory wzrokowe, uzależniona jest nie tylko od norm obyczajowych, lecz też od wielu niezależnych od woli mechanizmów neurologicznych, zwłaszcza korowych. Bezdyskusyjne jest więc to, że męskie ciało stanowi ważny bodziec erotyczny, wyrażający zdolności seksualne i prokreacyjne. Odmienne upodobania kobiet w kwestii piękna męskiego ciała i poszczególnych jego części są rzeczą oczywistą, niemniej jednak można w indywidualnych kryteriach atrakcyjności fizycznej i seksualnej znaleźć wspólny mianownik dla większości z nich.

Najbardziej atrakcyjna dla kobiet jest sylwetka przypominająca literę V – wysoki wzrost, szerokie barki i szczupłe nogi.

Przyjęty ideał piękna narzuca cechy urody, mające wzbudzać zainteresowanie i pragnienie erotyczne. Jest on zmienny w różnych kulturach i w różnym czasie. Ideał kobiecości na przestrzeni wieków określał nawet najdrobniejsze szczegóły jej ciała: od nosa w Rzymie poprzez stopy w Chinach, po wielkość pośladków, czy warg sromowych w RPA. W niektórych okresach najbardziej pożądane były kobiety chude, w innych zgrabne, czy pełne. Czasami opalone, a czasami o alabastrowej karnacji. Z mężczyznami jest zdecydowanie prościej – od zawsze i niezmiennie wzorcem prawdziwej męskości jest ATLETYCZNA BUDOWA CIAŁA. Atleta ma mocną, umięśnioną i harmonijną sylwetkę, szerokie barki i wąskie biodra, przy wzroście od średniego do wysokiego. Cechuje go silnie rozwinięty kościec, rozbudowana klatka piersiowa i mocny brzuch. Atleta na ogół jest ograniczony w mimice i gestach, co nadaje mu charakteru powagi i zrównoważenia. Taka anatomia od zawsze predysponowała jej posiadacza do uprawiania siłowych dyscyplin sportu.

Większość mężczyzn jest całkowicie przekonanych, że najbardziej przyciąga do nich kobiety muskularna klatka piersiowa i duży członek. Jak się okazuje, preferencje niewielu kobiet są w rzeczywistości zgodne z męskim poglądem na ten temat. Muskularna klatka piersiowa i duży penis nie stanowią dla kobiet głównych atrybutów atrakcyjności seksualnej, a znajdują się raczej w dolnej części hierarchii wartości. Kobiety pragną przede wszystkim wysokiego wzrostu, szczupłych bioder i sylwetki, płaskiego brzucha, myślących oczu oraz zdecydowanego wyrazu twarzy, zdradzającego indywidualność mężczyzny i jego niepowtarzalny styl. Wniosek jest zatem dość prosty: mężczyźni dbają najczęściej nie o to, na co kobiety zwracają największą uwagę. Jakkolwiek, dowodzi się niewielkiego funkcjonalnego znaczenia wielkości i kształtu penisa dla atrakcyjności seksualnej, to jednak nie można go pomijać, gdyż stanowi on dla samych mężczyzn najważniejszą, somatyczną cechę męską, symbol seksu, siły i potęgi, który w najwyższym stopniu wpływa na poczucie własnej wartości jako przedstawiciela swojej płci. Symbolika falliczna (z łac. phallusma = penis) ma bardzo głębokie korzenie ewolucyjne i od zawsze posiada zdecydowanie większe znaczenie dla samych mężczyzn, charakteryzujących się wrodzoną potrzebą demonstrowania swojego członka (oczywiście, aktualnie w sposób zgodny z normami społecznymi).

Od ogółów…

Wśród standardów atrakcyjności seksualnej na pierwszy plan wybija się WZROST. Wysoki mężczyzna jest synonimem poczucia bezpieczeństwa. Wysoki wzrost wzbudza większy szacunek u kobiet oraz potencjalnych konkurentów. Jest wskaźnikiem umiejętności podporządkowania sobie innych w kontaktach społecznych. Badania potwierdzają, że mężczyźni wysocy częściej umawiają się na randki, mogą wybierać z szerszego grona partnerek i mają ładniejsze kobiety.

Ciało mężczyzny zachwyca szczególnie, kiedy wyraża SIŁĘ i SPRAWNOŚĆ. Odnajduje to swoje uzasadnienie w ewolucji. Siła świadczy bowiem o tym, czy mężczyzna będzie walecznym obrońcą swojej kobiety, a sprawność fizyczna ma być gwarantem skutecznej ochrony, tym skuteczniejszej, im jest on większy, silniejszy i sprawniejszy. Silny, umięśniony zapaśnik budzi wśród innych mężczyzn szacunek, u wrogów strach, a u kobiet pożądanie. Wskaźnikiem siły są również ręce. Wyraźnie zarysowane bicepsy i tricepsy informują kobiety, że mężczyzna jest wytrzymały i zdolny do podejmowania trudów.

…do szczegółów

Płeć piękna większą uwagę przywiązuje do szczegółów, dlatego nie bez znaczenia pozostają dla niej DŁONIE. Ich wygląd sygnalizuje kobietom, czy mężczyzna posiada zdolności do obdarzania ich pieszczotami, a także – czy stanowiący bardzo istotny bodziec erotyczny – dotyk, będzie delikatny i przyjemny. Awersję seksualną wzbudzają zaniedbane, szorstkie dłonie, z poobgryzanymi i przebarwionymi paznokciami. Trudno jest wtedy kobiecie skupić się na doznaniach, gdyż usilnie zastanawia się nad ich nieschludnym wyglądem. Nawet jeśli fizycznym ideałem dla kobiety jest drwal, a nie biznesmen, musi ona widzieć, że po powrocie z pracy znajduje on czas na zadbanie o swój wygląd.

Dla kobiet ważna jest twarz mężczyzny. Nie musi być ona stereotypowo piękna, lecz koniecznie zadbana. Silny bodziec erotyczny stanowią w niej USTA. Mężczyźni z zaciśniętymi, wąskimi ustami wydają się kobietom mało męscy, apodyktyczni, zamknięci w sobie. Wydatne usta są synonimem dużej namiętności, mistrzostwa pocałunków i głębokiej zmysłowości. Natomiast zadbane ZĘBY i świeży oddech są dla kobiet sygnałem, że mężczyzna wystarczająco dba o higienę. Dostrzeganie takich detali w ciele mężczyzn potwierdza fakt, że kobiety znacznie częściej niż mężczyźni potrafią powiedzieć, jakiego koloru oczy posiada ich partner.

Kanon piękna

Wzorcowa wcale nie jest KLATKA PIERSIOWA, na której widoczny jest każdy mięsień. Idealnie, jeśli jest szeroka, na której mięśnie są wyraźnie, choć nieprzesadnie zarysowane, zwłaszcza mięśnie piersiowe. RAMIONA koniecznie muszą być szerokie, zdecydowanie szersze niż biodra, dzięki czemu kobiety mogą czuć się w nich bezpieczne emocjonalnie i fizycznie. Rozbudowane ramiona są dodatkowo synonimem zdolności do większych wysiłków. Płaski i twardy BRZUCH jest jednym z najistotniejszych atrybutów męskiej atrakcyjności erotycznej, a zbyt duży rodzi zwyczajnie poczucie estetycznego dyskomfortu. Jednakże prawie każda kobieta za pociągający uważa także brzuch lekko wydęty i pokryty niewielką warstwą tłuszczu. Talia nie może być węższa niż biodra, aby nie zatracić różnicy między sylwetką kobiety i mężczyzny. Wiele kobiet najsilniej odczuwa pociąg do PLECÓW z lekko zarysowanymi mięśniami, ale z wyraźnie zaznaczającymi się mięśniami czworobocznymi. Napinające się podczas kontaktu seksualnego wyzwalają w kobietach nieopisaną rozkosz wzrokową i psychiczną. Uniwersalny charakter atrakcyjności fizycznej posiadają POŚLADKI. Płeć piękną pobudzają szczególnie mocno, jeśli są małe i jędrne. Do tego jeszcze szczupłe i silne NOGI, wskazujące na zdecydowanie i pewność siebie.

Pokaż mi, jak się poruszasz a powiem ci, kim jesteś

Istotnie, sposób poruszania się może dość dużo powiedzieć o człowieku. Spokojny i pewny chód kojarzy się kobietom z bezpieczeństwem i oparciem, zbyt swobodny przywołuje na myśl lekkie traktowanie przez takich mężczyzn innych osób, szybki i nerwowy może sugerować słabość psychiczną, z kolei powolny – zniewieściałość i niezdolność do udzielania wsparcia. Za najbardziej pociągający uznany jest sposób poruszania się mężczyzny z wyprostowaną, ale nieusztywnioną postawą, wyprostowanymi ramionami i wypiętą klatką piersiową. Uwagę kobiet przyciągają charakterystyczne, sprężyste ruchy ramion.

Mężczyzna czy zwierzak

Kobiety preferują zdecydowanie mężczyzn z owłosioną skórą głowy i zadbanymi włosami. Wśród nich najbardziej atrakcyjni są ci, którzy mają krótkie WŁOSY, najlepiej w brązowym lub czarnym kolorze. Włosy do ramion, bądź dłuższe nie budzą wśród kobiet większego zainteresowania, podobnie jak włosy koloru blond i rude. Mało pociągająca dla kobiet jest także ogolona głowa, gdyż tylko niewielu mężczyznom dodaje ona uroku. Zwłaszcza, że nie zwracają oni uwagi na kształt czaszki, który czasami pobudza u kobiet nieprzyjemne skojarzenia. Jednak z drugiej strony, łysina może dostarczać przyjemnych odczuć dotykowych.

Mimo przekazów kulturowo-medialnych hołubiących gładkie męskie torsy, większość kobiet pragnie równomiernie owłosionych KLATEK PIERSIOWYCH, będących wskaźnikiem męskości i dostarczających unikalnych doznań dotykowych. Kontakt z męskim, szorstkim, lecz niezwykle przyjemnym owłosieniem w trakcie stosunku potęguje znacząco doznania erotyczne. Absolutnie aseksualne są włosy po drugiej stronie – na plecach. Tu na ratunek każdemu mężczyźnie z tym problemem wychodzi depilacja laserowa.

ZAROST NA TWARZY jest dla kobiety informacją o stopniu męskości oraz temperamencie seksualnym. Kobiety wiążą owłosionych mężczyzn z siłą, pierwotnym instynktem i prawdziwą męskością. Im gęstszy jest więc zarost, tym wyższe przekonanie o niepohamowanym usposobieniu seksualnym. Jednak, aby zarost nabrał erotycznego charakteru, musi być gęsty i jednolity. Część kobiet uwielbia 2,3-dniowy, który już po tym czasie staje się bardziej miękki i nie drapie podczas pocałunku. Istnieją jednak okoliczności, w których taki zarost może być bodźcem zniechęcającym kobietę do kontynuowania znajomości. Do takich sytuacji należą m.in. zaplanowane randki, podczas których mężczyzna powinien być ogolony idealnie na gładko, co jest dla kobiety sygnałem, że przygotował się na spotkanie z nią.

Brak lub słaby zarost (tzw. dziewiczy wąsik) kojarzy się z niedojrzałym chłopcem, nie wiedzącym jeszcze, jak sprawić kobiecie przyjemność, co istotnie obniża atrakcyjność mężczyzny. Posiadacze rzadkiego zarostu nie powinni tym samym usilnie próbować podwyższać tym atrybutem swojej męskości.

BRODA odpowiednio dobrana do kształtu twarzy i ogólnego stylu mężczyzny może uatrakcyjnić jego naturalny wygląd, choć raczej sama w sobie nie jest atrybutem erotyzmu. Tu ważne jest, aby była ona zawsze dokładnie podgolona, zwłaszcza na nieowłosionych miejscach na policzkach oraz aby nie zasłaniała ust. Aseksualny z kolei jest sam WĄSIK nad górą wargą.

OWŁOSIENIE ŁONOWE nie stanowi na ogół o stopniu atrakcyjności mężczyzny. Może mieć jednak silne znaczenie estetyczne. Poziom dyskomfortu kobiet podczas kontaktu z nieogolonymi genitaliami mężczyzny zależny jest od formy seksu, pozycji współżycia oraz od zapachu, który znacząco przybiera na sile, kiedy okolice narządów płciowych pokryte są włosami. Kobiety, które preferują klasyczne formy współżycia nie będą zwracać na owłosienie genitaliów aż takiej uwagi, jak te, które gustują w seksie oralnym.

W zdrowym ciele… kuszący mężczyzna

Wśród kobiet w wielu kulturach świata zdrowie mężczyzny jest ważną, a nawet konieczną cechą wyznaczającą jego atrakcyjność. Wysoko niepożądane są wszelkie niedoskonałości kondycji fizycznej, poczynając od braku dbałości o higienę, poprzez kształt sylwetki, aż do chorób wenerycznych. Istnieje opinia, że mężczyzna wcale nie musi być super przystojny, ważne jednak, by był zdrowy i wypielęgnowany. Lecz zdrowe i umięśnione ciało wymaga wysiłku. Jeśli mężczyzna nie znajduje czasu na zadbanie o swoje zdrowie i swój wygląd, to czy znajdzie czas na swoją kobietę?

Wygląd czy charakter?

Każda kobieta posiada indywidualnie ukształtowany, specyficzny dla siebie ideał piękna męskiego. Wzorzec ten jest wynikiem ścierającej się ze sobą: aktualnej mody, ideału piękna przyjętego w danej kulturze i w danym czasie, doświadczeń związanych np. z obiektem pierwszej miłości, zakodowanych cech atrakcyjności członków rodziny, np. ojca, brata, poziomu wykształcenia i wieku. Im kobiety są młodsze, tym bardziej zwracają uwagę na wygląd fizyczny i umiejętność dostarczenia uciech. Wraz z wiekiem, coraz bardziej doceniają cechy wzmacniające poczucie bezpieczeństwa, stabilności i trwałości rodziny oraz wyłączność uczuciową i seksualną (tzw. instynkt gniazda). W każdym jednak wieku w sferze psychicznej cenią wszystko to, co sprzyja rozwojowi więzi emocjonalnej oraz trwałości uczuciowej i wierności seksualnej.

is1

Złoty środek

Wszystkie zabiegi wpływające na tężyznę fizyczną powinny być rozważne. Skrajności zawsze mieszczą się poza kanonem atrakcyjności seksualnej – za wysoki i za niski, za gruby i za chudy, za zwiotczały, ale także za bardzo umięśniony. Nadmierny wysiłek fizyczny, prowadzący do wyczerpania organizmu sprawia ponadto, że po takim treningu mężczyzna zwyczajnie może już nie mieć siły na zainteresowanie się swoją partnerką. Tak więc, zabiegi mające pierwotnie służyć poprawie atrakcyjności fizycznej i psychicznej – w rzeczywistości nie prowadzą do osiągnięcia celu.

Sylwetkę ciała można w znacznym stopniu kształtować, co poprawi zdrowie fizyczne i samopoczucie psychiczne. Nie można jednak zasadniczo wpłynąć na niski wzrost, czy budowę kośćca. Teoretycznie, możliwe jest poddawanie się licznym zabiegom chirurgii plastycznej i kosmetycznej oraz przemęczanie się na siłowni, lecz kobiety wcale nie pragną idealnego męskiego ciała. Człowiek generalnie ma tendencję do obdarzenia sympatią osoby, które w swej doskonałości posiadają choć najmniejszą skazę. Kobiety w sferze fizycznej lubią, gdy ich wybranek jest przede wszystkim zadbany.

is2

Wszystkie elementy męskiego ciała mogą mieć erotyczne znaczenie.

dr Izabela Stankowska

Bibliografia:

1) Buss, D. (2007). Ewolucja pożadania. Gdańsk: GWP
2) Imieliński, K. (red.) (1984). Seksuologia kulturowa. Warszawa: PWN
3) Lew-Starowicz, Z. (2004). Encyklopedia erotyki. Warszawa: Muza SA
4) Machaj, A., Łopacka-Sęczyk, E. (2009). Cechy atrakcyjnego partnera w percepcji młodych dorosłych. Przegląd Terapeutyczny, 6-7