GLUTENOWA HISTERIA?!

21 lipca 2017
3 453 Wyświetleń


W ostatnim czasie dużo się mówi o diecie bezglutenowej. W mediach wręcz kipi od pochwał ujawniających korzyści, które są jakoby następstwem rezygnacji z produktów zawierających gluten, a gwiazdy show biznesu co chwila „udowadniają” śmiałe hipotezy dotyczące możliwości uwolnienia się od szkodliwego balastu, jakim jest, ich zdaniem, właśnie „gluten”. A czy idealnie, prężne i zadbane ciała celebrytów nie są dla nas wzorcem? Czemu zatem nie skorzystać z ich strategii żywieniowych? W ten właśnie sposób upowszechnia się wiele trendów żywieniowych, w obliczu których nierzadko nauka pozostaje bezkonkurencyjna.

Bo któż woli przeglądać czarno-białe opracowania naukowe zamiast kolorowych, błyszczących czasopism? Odpowiedź brzmi: … naukowcy.

Rozpowszechniona w medialnym chaosie dieta antyglutenowa została bezkrytycznie zaadoptowana przez wiele osób, zwłaszcza tych z nadmiarem kilogramów. Nowy sposób odżywiania, wolny od glutenu miał pomóc im w odzyskaniu zadowalających proporcji ciała, a to z kolei miało być kluczem do lepszego samopoczucia i wyższej samooceny. Założenia modnej diety bezglutenowej skutecznie zrzuciły pieczywo z zaszczytnego, wysokiego miejsca w diecie, a przewodnictwo objęły dietetyczne, niskokaloryczne, chrupkie i często kompletnie pozbawione smaku wafle i płatki, ale co najważniejsze…, bezglutenowe. W błyskawicznym tempie hasło ‘gluten free’ stało się niemal najbardziej pożądanym sloganem reklamowym.

Czy rzeczywiście jest to fenomen XXI wieku, który trwale zmodyfikuje zalecenia najnowszych publikacji z zakresu racjonalnego żywienia i zdrowego stylu życia?

(…)

DIETA BEZGLUTENOWA A REDUKCJA MASY CIAŁA

Rosnąca popularność diety bezglutenowej i sławne popisy o zaletach bezglutenowej diety na utratę wagi20 nie są poparte opublikowanymi raportami, które wykazywałyby, że owa dieta powoduje utratę wagi u osób bez celiakii lub nadwrażliwości na gluten.

Istnieje natomiast wiele badań dotyczących pacjentów z

(…)

TOKSYCZNOŚĆ DIETY BEZGLUTENOWEJ

Istnieją dowody na to, że osoby spożywające produkty bezglutenowe bez wystarczającej

(…)

 

Perfect Body #44

Cały artykuł do przeczytania w 46. numerze magazynu Perfect Body w sprzedaży na początku sierpnia 2017 w:

  • salonach prasowych Kolporter, Empik oraz RUCH,

  • punktach Perfect Body Center,

  • najlepszych sklepach z suplementami diety i odżywkami dla sportowców,

  • prestiżowych klubach fitness.