Zanim staniesz na scenie… POZOWANIE lekcja 3 NAJSZERSZE GRZBIETU PRZODEM

7 grudnia 2016
751 Wyświetleń

Zawodnik staje do sędziów przodem, stopy rozstawione w miarę blisko siebie z palcami skierowanymi lekko na zewnątrz, nogi napięte z kolanami zwróconymi na zewnątrz. Takie ułożenie kolan powoduje, że na nogach uwidacznia się lepsza separacja i wyraźniej oddzielają się poszczególne głowy mięśnia czworogłowego, a uda wydają się szersze. Z tej pozycji bierzemy wdech w klatkę piersiową, łokcie cofamy do tyłu i opieramy dłonie zaciśnięte w pięści na bokach talii. Kciuki obejmują talię. W tym momencie przesuwamy łokcie w przód do momentu, aż znajdą się w płaszczyźnie tułowia.

W tej pozie sędziowie zwracają uwagę na ogólne proporcje oraz stosunek szerokości mięśni najszerszych do szerokości bioder i ud.

Najczęściej popełniane błędy przy prezentacji tej pozy to:

  • wysuwanie łokci za bardzo w przód, przed ciało, co powoduje zmniejszenie szerokości w barkach;

  • napinanie mięśni brzucha, co uniemożliwia nabranie powietrza w klatkę piersiową i powoduje zmniejszenie szerokości w barkach;

  • unoszenie barków w górę, co zmniejsza szerokość mięśni najszerszych oraz wydłuża odcinek pasa i powoduje tym samym zachwianie proporcji;

  • odchylanie tułowia w tył, co powoduje, że sędziowie niekompletnie widzą górną połowę ciała i w konsekwencji wystawiają zawodnikowi niekorzystną ocenę ogólną.