WITAMINA D3 I JEJ POZIOM W NASZYM ORGANIZMIE. OBJAWY NIEDOBORU

29 grudnia 2017
2 106 Wyświetleń


Witamina D, zarówno w postaci D2, jak i D3, jest niezbędna do prawidłowego rozwoju człowieka w trakcie życia płodowego, szczególnie do zachowania zdrowych kości oraz dobrej pracy nerek i układu oddechowego.

W porównaniu do tego, jak żyliśmy 20-30 lat temu, nasz tryb życia znacząco się zmienił. Coraz więcej czasu spędzamy w pracy, częściej ćwiczymy na siłowniach niż na zewnątrz, po pracy czy szkole siedzimy w domu, oglądając telewizję czy serfując po Internecie, a coraz mniej czasu przebywamy na świeżym powietrzu, co wpływa na wzrost otyłości. Gdy już wychodzimy na dwór, stosujemy kremy z wysokimi filtrami, aby uchronić się przed rakiem skóry.

Gold-Vit® D3+K2

Badania mówią, że stosowanie kremu z filtrem powyżej 30SPF potrafi całkowicie zablokować produkcję witaminy D z udziałem słońca.

Dlatego też około 90% populacji cierpi obecnie na niedobór witaminy D, z czym wiążą się liczne dolegliwości zdrowotne.

Główną postacią witaminy D3, która krąży w naszej krwi, jest 25-hydroksywitamina D3. I chociaż nie jest ona najaktywniejszym metabolitem, szacowanie jej całkowitego stężenia w surowicy jest obecnie rutynowo stosowane do oceny jej zawartości.

Niedobór witaminy D został powiązany z występowaniem raka i niektórych chorób autoimmunologicznych.

Równie powszechnym objawem niedoboru tej witaminy są zaburzenia gospodarki wapniowo-fosforowej, prowadzące do demineralizacji kości (tzw. osteomalacji).

Niski poziom witaminy D odpowiada także za choroby serca, zbyt wysokie ciśnienie krwi, problemy ze snem, pojawianie się stanów depresyjnych oraz wzrost ryzyka zachorowania na stwardnienie rozsiane.

Gold-Vit® D MAX 2000 IU

Warto też dodać, że całkowite stężenie 25-hydroksy-witaminy D3 jest silnie związane z objętością powietrza wydmuchiwaną z płuc w czasie pierwszej sekundy maksymalnie natężonego wydechu, co sugeruje, że wolna forma witaminy D może pomagać w modulowaniu czynności płuc u osób chorych na astmę.

Dlatego też tak bardzo istotne jest oznaczanie poziomu witaminy D we krwi i w razie niedoboru dostarczanie optymalnej jej ilości w postaci odpowiednich preparatów.

Joanna Rogers