Unoszenie kolan do klatki piersiowej

8 października 2018
3 702 Wyświetleń

Niewątpliwie, kiedy mówimy o ćwiczeniach na mięśnie brzucha i najpopularniejszym ćwiczeniu na tę partię mięśniową, myślimy o brzuszkach. Bardzo często jest to jedyne ćwiczenie wykonywane przez nas na siłowni i w domu. Nie zdajemy sobie sprawy z efektywności innego, mniej popularnego ćwiczenia na brzuch. Jest ono intensywniejsze, ale daje nam lepsze efekty wizualne i twardszy brzuch. Chodzi tu o unoszenie nóg do klatki piersiowej w zwisie.

Ćwiczenie to jest bardzo proste. Aby je wykonać, należy chwycić drążek nachwytem ustawiając dłonie na szerokość naszych barków. Następnie należy wykonać ruch nogami do góry, jednocześnie zginając nogi w kolanach. Trzeba przy tym pamiętać o wdechu, który bierzemy przed rozpoczęciem ruchu. Powietrze wypuszczamy wraz z ruchem. Bardzo ważna jest również stabilizacja w tym ćwiczeniu. Pamiętajmy o utrzymaniu tułowia w stabilnej pozycji, takiej by nie bujać się podczas wykonywania ruchu i podczas powrotu do pozycji wyjściowej.

Ćwiczenie to można wykonywać na drążku; jest to najpopularniejsza i najprostsza opcja ćwiczenia. Ćwiczenie to można również wykonywać przy drabince gimnastycznej. Wówczas opieramy plecy o drabinki, przez co stabilizacja ciała jest łatwiejsza, ćwiczenie więc można wykonywać szybciej. Na siłowni możemy również znaleźć specjalny stojak z rączkami, które łapiemy, kładąc nasze ramiona na ramionach stojaka. Pozwala to także na lepszą stabilizację naszego ciała.

Aby zwiększyć efektywność ćwiczenia, możemy umieścić ciężarek między stopami lub kolanami. Można również wykonywać skręty tułowia podczas unoszenia nóg do klatki piersiowej.

Ćwiczenie to znakomicie angażuje mięśnie proste tułowia. Dodatkowo ruch wykonywany podczas ćwiczenia angażuje nasze nogi a szczególnie mięśnie czworogłowe uda, jak również mięśnie skośne brzucha, które są maksymalnie angażowane podczas skrętów tułowia. Stabilizacja ciała odbywa się poprzez mięśnie grzbietowe, które są również ćwiczone podczas tego ruchu.

Autor: Dominik Skrzyński