Sprawdź swoją wiedzę z PERFECT BODY (2)

20 listopada 2015
910 Wyświetleń

1.      Endogenny testosteron transportowany jest we krwi głównie w formie:

a.      wolnej,
b.      wolnej w formie prohormonu,
c.      związanej z białkami,
d.      związanej z estrami.

2.      Jaką osmolarność mają płyny ciała ludzkiego?

a.      260-270 mOsm/l,
b.      270-280 mOsm/l,
c.      
280-290 mOsm/l,
d.      290-300 mOsm/l. 

3.      Ile procent dziennego zapotrzebowania na witaminę C, w świetle najnowszych przepisów, pokrywa 1 kapsułka Gold-Vit C 1000 Forte?

a.      250%,
b.      500%,
c.      750%,
d.      1250%.

4.       Produkcję jakiego hormonu katalizuje aromataza:

a. estradiolu,
b. kortyzolu,
c. aldosteronu?
 

5.       Produkcję jakiego hormonu hamują inhibitory aromatazy:

a. estradiolu,
b. kortyzolu,
c. aldosteronu?
 

6.       Który z wymienionych niżej owoców możemy uznać za inhibitor aromatazy:

a. banan,
b. granat,
c. czy melon?

 

ODPOWIEDZI ZNAJDUJĄ SIĘ PONIŻEJ !

 

AD. 1.

Tutaj trafną odpowiedź zawiera punkt ‘c’. Wyprodukowany w jądrach testosteron trafia do krwiobiegu, za pośrednictwem którego rozprowadzany jest po całym organizmie. Transport tego hormonu odbywa się w formie związanej z białkami naturalnie występującymi w krwiobiegu, tzw. SHBG – (ang. -sex hormone binding globulins) oraz częściowo z albuminą. Stężenie testosteronu w formie wolnej nie przekracza około 2% całkowitej puli tego hormonu. Ale tylko w takiej postaci androgen ten ma zdolność oddziaływania ze swoistymi receptorami zlokalizowanymi nie tylko w komórkach mięśni szkieletowych, ale również skóry, nerek, centralnego układu nerwowego, kości czy prostaty.
 

AD. 2.

Tutaj trafną odpowiedź zawiera punkt ‘d’. Osmolarność płynów ustrojowych ludzkiego ciała jest miarą równowagi wodno-elektrolitowej organizmu. Błony komórkowe są łatwo przenikalne dla wody, dlatego stężenie płynów zewnatrz- i wewnątrzkomórkowych jest w przybliżeniu równe. Z tego powodu stężenie osocza jest bardzo dobrym wskaźnikiem stanu wewnątrzkomórkowego. Osmolarność określa się z użyciem osmometru przez pomiar obniżenia temperatury krzepnięcia roztworu w porównaniu z czystą wodą, a wynik podaje zazwyczaj w mOsm/l (miliosm).
 

AD. 3.

Tutaj trafną odpowiedź zawiera punkt ‘d’. Rozporządzenie Ministra Zdrowia w sprawie składu oraz oznakowania suplementów diety z 2010 roku określa zalecane dzienne spożycie witaminy C na poziomie 80 mg na dobę. Ilość tego związku w 1 kapsułce produktu Gold-Vit C™ 1000 Forte odpowiada 1250% zalecanego dziennego spożycia. Dodatkowo badania pokazują, iż mikrokapsułkowana witamina C sprzężona z bioflawonoidami cytrusowymi jest znacznie lepiej przyswajalna niż jej wolna forma, stanowiąc tym samym idealny suplement diety w stanach podwyższonej produkcji wolnych rodników, towarzyszącej intensywnemu wysiłkowi sportowemu.
 

AD. 4.

Tutaj trafną odpowiedź zawiera punkt ‘a’. Kompleks enzymatyczny aromatazy katalizuje reakcję przemiany testosteronu do estradiolu.
 

AD. 5.

Tutaj trafna odpowiedź może skrywać się w każdym z trzech punktów: ‘a’, ‘b’ i ‘c’. To typowe pytanie z kategorii ‘podchwytliwych’. Wprawdzie, selektywny inhibitor aromatazy powinien hamować jedynie produkcję estradiolu, to jednak na rynku egzystuje też inhibitor nieselektywny – aminoglutetymid, który – oprócz aromatazy – znosi aktywność innych enzymów ze szlaku steroidogenezy, w związku z czym dodatkowo hamuje produkcję kortyzolu i aldosteronu.
 

AD. 6.

Tutaj trafną odpowiedź zawiera punkt ‘b’. Badania pokazują, że zdolnością blokowania aromatazy charakteryzują się niektóre mikroskładniki pokarmowe, występujące naturalnie w powszechnie spożywanych pokarmach roślinnych – np. w herbacie, owocach cytrusowych i granatach. Między innymi dowiedziono, że jeden z produktów trawienia soku granatowego – metylo-urolityna B (MUB) – obniża aktywność aromatazy o ok. 70 procent.