SEX

Sposób na Gorącą 40-kę Podpowiadamy, jak spełnić Twoje młodzieńcze fantazje

29 grudnia 2016
4 439 Wyświetleń

Dzisiejsze 40–latki to bardzo często kobiety atrakcyjne, zadbane, wysportowane i seksowne. Kobiety, po których nie widać ich wieku. Tak więc młody mężczyzna, związany z dojrzałą kobietą nie musi wcale wyglądać ani czuć się, jakby ‘związał się z matką’.

Chyba nie ma młodego mężczyzny, który choć przez chwilę nie fantazjował o seksie z dojrzałą, doświadczoną kobietą, wprowadzającą go w tajniki sztuki miłosnej. Zainteresowanie młodego mężczyzny starszą od siebie kobietą pojawia się najczęściej przed osiągnięciem 25. roku życia. I nie jest to tak naprawdę nic zaskakującego, lecz wynika z fazy rozwoju psychoseksualnego, w której aktualnie się on znajduje. Dojrzała psychicznie, a przede wszystkim erotycznie kobieta, jest obiektem podziwu młodego i niedoświadczonego mężczyzny. Takie kobiety rysują się często w ich oczach jako doświadczone seksualnie, a tym samym mogące dać im wielką rozkosz. Romanse ze starszymi partnerkami wprowadzają młodych mężczyzn w fascynujący świat erotyki. Dojrzałe kobiety stają się ich nauczycielkami, są źródłem bezpieczeństwa i swoistej pewności. W porównaniu z niedojrzałymi jeszcze rówieśniczkami, cechują się ukształtowanym poglądem na życie i znajomością własnych potrzeb. Kobiety z kolei odbierają młodszych partnerów, jako symbol młodości, spontaniczności, energii i siły, a także świeżości oraz wrażliwości. Przewyższają starszych od siebie mężczyzn tym, że są zawsze chętni i gotowi na seks. Są oni ponadto dla tych kobiet źródłem dowartościowania we własnej roli płciowej.

pb13_110_1

W ciągu życia każda kobieta przechodzi liczne etapy i metamorfozy, także w zakresie swojej seksualności. Zmieniają się jej pragnienia i oczekiwania wobec kochanka.

Prawdziwy rozkwit kobiecej seksualności przypada na okres pomiędzy 35-45 rokiem życia.

Wzrastające stopniowo libido osiąga w tym czasie swój najwyższy poziom. Najwyraźniej uwidacznia się to w zmianie wizerunku na taki, który podkreśla jej atrakcyjność. Wraz z tym wzrasta u niej ochota na seks i gotowość do inicjowania aktów seksualnych. Zwiększona potrzeba seksualna utrzymuje się na wysokim poziomie aż do momentu przekwitania.

Niestety, podwyższona potrzeba niejednokrotnie zbiega się w czasie ze spadkiem libido u ich rówieśników.

U mężczyzn bowiem szczyt aktywności seksualnej przypada na okres pomiędzy 18-30 rokiem życia.

Przy czym, do wysublimowanego seksu dojrzewają oni dopiero w wieku 30-35 lat. Od tego czasu ich sprawność i potrzeba seksualna zaczyna stopniowo słabnąć. I tak jak niegdyś, to ją często ‘bolała głowa’, tak teraz to on cierpi na tę przypadłość.

pb13_110_2

U kobiet około 40-stki, przy niezmiennym najczęściej nasileniu potrzeb psychologicznych, większego znaczenia nabierają potrzeby biologiczne. Odpowiada za to znacząco układ hormonalny. Około 30. roku życia jajniki zaczynają produkować większą ilość androgenów. Testosteron u kobiet wpływa znacząco na siłę libido oraz zdolność do przeżywania orgazmu. Seksualność zaczyna rozkwitać, a kobiety, które są już świadome swoich potrzeb i bardziej świadome własnego ciała, stają się pewniejsze siebie i odważniejsze podczas intymnych doświadczeń. Doskonale wiedzą, co przynosi im największą satysfakcję, jakie techniki przyczyniają się do odczuwania najsilniejszej rozkoszy i – co najważniejsze – nie boją się o tym mówić partnerowi. Są bardziej odprężone, choćby dlatego, że nie mają już tylu obciążeń, jak we wcześniejszych latach życia. Praca zawodowa nie jest już tak absorbująca, a dorastające dzieci powoli wyfruwają z gniazdka. Co więcej, częściej fantazjują oraz osiągają orgazm – także wielokrotny – i zdecydowanie rzadziej uciekają się do jego udawania. Wielu mężczyzn chce, aby ich partnerki miały z nimi orgazm. Dwa lub więcej podczas jednego stosunku, to już spełnienie szczytu ich marzeń. Pozwala to im poczuć się jak doskonały kochanek i podnosi wyraźnie poczucie własnej wartości. Jednak orgazmu – w przypadku kobiet – trzeba się nauczyć. Wymaga to doświadczenia, regularnego życia płciowego, jak też mniejszego obciążenia codziennymi troskami. To wszystko niejednokrotnie charakteryzuje kobiety dojrzałe, zatem to one dają większe szanse na spełnienie ich marzeń o wielokrotnych orgazmach partnerki.

To ‘zapotrzebowanie’ na seks z jednej strony tłumaczy się podświadomym poszukiwaniem ostatniej szansy na wykorzystanie swojej płodności (syndrom ostatniej szansy), i świadomością, że żaden rówieśnik nie przekaże jej potomkowi tak dobrych genów, jak młody, silny i zdrowy mężczyzna. Z drugiej strony, to właśnie zmniejszająca się płodność kobiety potęguje motywację do aktywności seksualnej ze względu na obniżający się lęk przed zajściem w nieplanowaną ciążę.

Kobieta jest jak wino

Młodziutkie, zgrabne kobiety, tylko w męskiej wyobraźni są boginiami seksu. W rzeczywistości w wieku 18-30 lat największą potrzebą kobiety jest miłość i czułość, a współżycie jest jedynie środkiem do jej otrzymania. Zatem kobiety chętnie uprawiają w tym wieku seks, ale dlatego, że jest to wyraz ich miłości do ukochanego. Skoro on tego pragnie – to ja mu to dam. Tak naprawdę młode kobiety nie wiedzą, jak się zachować. Ich seksualność można przyrównać do śpiącej królewny, która czeka na swojego księcia, lękając się, czy zrobi na nim dobre wrażenie. W łóżku są skrępowane chęcią dobrego zaprezentowania się i sprawienia radości partnerowi. Boją się ekspresji własnej seksualności, drobnych mankamentów urody, nieporadności seksualnej czy zbytniego wyrafinowania.

Dopiero koło trzydziestki zaczyna wyłaniać się bogini erotyki. W tym czasie lepiej już znają swoje ciało. Wiedzą, co przynosi im seksualne zadowolenie, a co raczej rozczarowanie. Stają się w łóżku bardziej twórcze i wyzwolone. Zmianie ulega gospodarka hormonalna oraz anatomia żeńskich narządów płciowych, zwłaszcza po porodzie. Za jego przyczyną zmniejsza się odległość między pochwą a łechtaczką, co umożliwia lepszą jej stymulację podczas stosunku. Potwierdzają to badania kobiet, które przyznają, że ich seks po porodzie, pomimo obniżonego zadowolenia z własnego ciała, stał się bardziej satysfakcjonujący.

Jednak dopiero czterdziestoletnia kobieta to kochanka idealna. W tym czasie przychodzi pragnienie seksu uprawianego dla samej przyjemności zmysłowej. Kobiety zaczynają doceniać zalety swojego wieku, choćby dlatego, że znacząco wzrasta świadomość własnego ciała, poziom samoakceptacji oraz mijają zahamowania seksualne. W tym czasie jej seksualność jest już bardzo rozbudzona. Kobieta wie, czego pragnie podczas stosunku i potrafi to przekazać swemu kochankowi.

Jakie kobiety gustują w młodych mężczyznach?

Tylko niewielka część dojrzałych kobiet nawiązuje romanse lub związki z dużo młodszymi od siebie mężczyznami. Dotyczy to głównie singielek oraz kobiet, które nie uzyskują satysfakcji w stałym związku, a także kobiet o bardzo dużych potrzebach seksualnych. Kobiety wolnego stanu wybierają młodszych, bo wiedzą, czego chcą i po to sięgają. Tacy mężczyźni są eliksirem młodości, który potwierdza fakt, że dalej są pociągające i atrakcyjne, pomimo wieku kalendarzowego. Kobiety zamężne, uciekające w romans są zazwyczaj zmęczone lub znudzone stałym związkiem, w którym przez lata czuły się niedowartościowane. Z młodymi mężczyznami chcą znowu poczuć się kochane, podziwiane i piękne. Jeśli osoby w tak zróżnicowanym wieku nie traktują siebie wyłącznie jako poligonu zaspokajania biologicznych potrzeb, to z takiej relacji może wyłonić się prawdziwa, głęboka przyjaźń, a zdarza się i miłość.

Taniec ciał, serc i dusz

Seks to nie tylko spotkanie dwóch ciał. To także, a nawet przede wszystkim spotkanie serc i dusz. Dlatego też młody mężczyzna, chcąc zaimponować dojrzałej kobiecie, powinien zadbać o wiele aspektów jednocześnie.
Ważne pytanie, które należy sobie wcześniej zadać brzmi – co łączy parę tworzoną przez młodego mężczyznę i starszą kobietę?
1) chęć przeżycia przygody erotycznej – bez zobowiązań i następstw z obu stron,
2) przyjaźń oraz seks – związek oparty głównie na seksie, w którym jednak partnerzy darzą się wzajemnym szacunkiem i uznaniem, bez rozbijania istniejącego układu, w którym jest jedna lub obie ze stron (dotyczy to głównie mężatek),
3) zaangażowanie uczuciowe z jednej lub z obu stron – kobiety i mężczyźni w każdym wieku mogą szaleńczo zakochać się, tak jak wtedy, kiedy byli nastolatkami.
Każdy z tych układów pociąga za sobą różne ‘sposoby zdobywania’ kobiety, ale też różne następstwa jej ‘zdobycia’.

Kobiety zakochują się uszami

Dla dojrzałych kobiet nie liczy się tak bardzo wygląd atlety, jak dbałość o swój wygląd i higienę. Wypielęgnowane paznokcie, zadbane stopy, czyste włosy, świeża koszula i skarpetki do pary to absolutna podstawa. Ale same, bez względu na wiek, pragną podobać się mężczyznom i być przez nich adorowane. Mężczyźni muszą okazywać, że dostrzegają ich powab. Poczucie zagrożenia, wynikające ze spadku atrakcyjności ciała sprawia, że kobiety po 40-tce są szczególnie mocno wyczulone na postrzeganie swojej osoby przez kochanka. Poczucie własnej atrakcyjności można u nich wzmocnić poprzez komplementowanie oraz wypowiadanie słów obrazujących podniecenie seksualne wywołane jej seksownością i ponętnością. Podczas komplementowania ważne jest, aby pochlebstwa były zgodne z prawdą. Kobiety dojrzałe rzadko nabierają się na marne zaloty. Lekko zaokrąglona kobieta nie uwierzy mężczyźnie zachwalającemu jej smukłą sylwetkę. Inaczej, jeśli mężczyzna autentycznie zachwyca się jej krągłościami. Efekt można wzmacniać poprzez obdarowywanie drobnymi prezentami. Kwiaty dawane bez okazji zawsze robią wrażenie na kobiecie. Tu sprawdza się także powiedzenie ‘przez żołądek do serca’. Gotujący dla kobiety mężczyzna absolutnie zawsze wzbudza jej podziw.

Kobiety po 40-stce potrzebują doceniania. Bardzo często wśród kobiet wiążących się z młodszymi mężczyznami są takie, które w innych związkach czuły się niedowartościowane. Mężczyzna chcący wzbudzić jej zainteresowanie powinien wyrażać swoje oczarowanie poprzez docenienie nie tylko jej ciała i sprawności erotycznej, ale także osiągnięć zawodowych, jasnych poglądów, inteligencji, ambicji. Zwrócenie uwagi na jej ładną sukienkę, zmienioną fryzurę, jak też zapach nowych perfum, pozwala jej poczuć, że ma przy sobie kogoś, kto docenia atrybuty jej kobiecości, komu imponuje to, że jest sobą.

Dojrzałe kobiety najczęściej mają za sobą długą drogę zdobywania pozycji społecznej czy zawodowej, podczas której nierzadko musiały rezygnować z przyjemności. Teraz nadszedł czas na zapewnienie im rozrywki. Dzięki temu ich dni nie będą ograniczały się wyłącznie do pracy i monotonnych czynności domowych. Proponowane przyjemności muszą być dostosowane do ich zainteresowań, zmieniających się wraz z większą dojrzałością. Czterdziestoletnia kobieta raczej nie będzie czuła się dobrze w pubie studenckim w towarzystwie rówieśników jej partnera. Niemniej jednak, nadal chce być zaskakiwana i zachęcana do szaleństwa. Pikanterii związkowi dodaje przyjemne napięcie i tajemnicza atmosfera, związana z byciem podziwianą i zdobywaną.

Poczucie humoru oraz umiejętność rozśmieszania kobiety to zdolność niezastąpiona w neutralizowaniu konfliktów i obniżaniu napięć, które wśród partnerów o tak zróżnicowanym wieku mogą pojawiać się znacznie liczniej. Choćby w wyniku społecznego wyrazu braku akceptacji wobec takiego układu partnerskiego.

Ogromne wrażenie na kobietach robią mężczyźni odpowiedzialni i dojrzali psychicznie, mimo swojej młodości. Ich dojrzałość musi być oczywiście adekwatna do wieku. Wyraża się ona poprzez obdarowywanie partnerki ciepłem, elegancję i kulturę zachowania, inteligencję, jak również zaciekawienie jej sprawami. Brak możliwości rozmowy na tematy zarówno ważne, jak i całkowicie błahe popychają kobiety w ramiona kogoś, kto je wysłucha. Aktywne słuchanie jest wyrazem zainteresowania jej osobą i życiem, a nie wyłącznie zaangażowania w relację seksualną.

Podobna reaktywność seksualna młodego mężczyzny i starszej od niego kobiety najczęściej staje się podstawą więzi erotycznej. W osiągnięciu pełni satysfakcji seksualnej pomaga poznanie mapy erotycznej jej ciała, poprzez obserwowanie partnerki i rozmowę z nią na ten temat. Dojrzała kobieta nie ma już zahamowań przed wskazywaniem mężczyźnie ulubionych form pieszczot. Jednakże nie do końca trafne jest bezpośrednie zadawanie pytań, typu: „jak chcesz”, czy „co mam teraz zrobić”. Stąd obserwacja jej reakcji na poszczególne formy stymulacji jest podstawą, pozwalającą osiągać obojgu partnerom nieopisaną rozkosz. Nie chodzi tu tym samym o bezrefleksyjne korzystanie ze standardów zachowań seksualnych zalecanych w poradnikach, bo nie każda kobieta w rzeczywistości pragnie głębokich pocałunków, dotyku piersi i muskania językiem jej ucha. Z całą pewnością jednak każda z nich po współżyciu potrzebuje ciepła, przytulenia oraz uznania jej niepowtarzalności i piękna.

DOBRA RADA: żadne zabiegi zmierzające do zainteresowania kobiety własną osobą nie przyniosą oczekiwanych efektów, jeśli mężczyzna nie będzie naturalny i autentyczny. Uciekanie się do kłamstw i tworzenia iluzji własnej osoby bardzo szybko kończy się niepowodzeniem.

Dlaczego związki dojrzałych kobiet z młodszymi od siebie mężczyznami kończą się zazwyczaj dość szybko?

Idealne dopasowanie seksualne i podobne temperamenty pociągają za sobą częste kontakty płciowe. Według Michaliny Wisłockiej, wybitnej polskiej seksuolog, burzliwe i intensywne życie płciowe pochłania bardzo dużo energii mięśniowej, blokując układ nerwowy ciągłym i silnym podnieceniem. Jeśli przeciążenie trwa długi czas, dochodzi do przesytu – tak samo, jak można przejeść się ulubioną potrawą. Zatem, jeśli ich relacje opierają się wyłącznie na więzi seksualnej, to po jakimś czasie partnerzy są już nasyceni bądź przesyceni. Inną przyczyną jest ostracyzm społeczny. Ile bowiem razy, bez trudnych emocji, można przyjmować komentarze: „o, przyszedłeś z mamą” lub „przystojnego masz syna”, czy kąśliwe i sarkastyczne uwagi na temat swojej ‘dziwaczności’?

W naszej kulturze powszechnie akceptowane są związki starszych mężczyzn z młodymi kobietami, natomiast związki starszych kobiet z młodymi mężczyznami są ciągle passe. Jednak dokonujące się na naszych oczach przemiany obyczajowe powoli zmieniają też podejście społeczne do takich układów partnerskich. Są one coraz bardziej akceptowane i przestają budzić tak wielką sensację. W rzeczywistości nie ma przecież nic dziwacznego, złego lub moralnie nagannego w związku młodego mężczyzny ze starszą kobietą w sytuacji, gdy obie strony są niezależne i świadome swoich decyzji oraz gdy czują się ze sobą dobrze, bez względu na źródło otrzymywanej satysfakcji – seksualnej czy uczuciowej.
dr Izabela Stankowska