SEX

Seksualne i erotyczne sygnały wysyłane przez kobiety. Jak skutecznie na nie reagować?

29 grudnia 2016
18 632 Wyświetleń

Słowniczek

Komunikacja werbalna – porozumiewanie się za pomocą słów

Komunikacja niewerbalna, tzw. mowa ciała – to wszystkie komunikaty nadawane i odbierane bez udziału słów; może być celowa, jak i niezamierzona i w ogóle nieuświadomiona; do form komunikacji niewerbalnej należy mimika, gesty, postawa, dotyk, dystans, wzrok oraz ton głosu.

Fakt wysyłania do Ciebie przez kobietę erotycznych sygnałów, nie oznacza zawsze, że ma ona ochotę pójść do łóżka, czy nawiązać dłuższą relację. Ona też może się po prostu bawić w uwodzenie.

W świecie zwierząt samice na ogół należą do ‘płci brzydkiej’ z bardzo prostego powodu – to one wybierają swoich partnerów, zatem to oni muszą zrobić wszystko, aby zwrócić na siebie uwagę i zainteresować samicę. Stąd natura wyposaża ich w wielobarwne upierzenie, piękne ogony, robiące wrażenie poroże, czarujący głos, bujne grzywy. Istnieje przy tym wśród nich cały szereg zachowań wabiących. W świecie ludzi, wprawdzie kobiety określa się mianem ‘płci pięknej’, jednakże zasada doboru partnerskiego jest taka sama – to one wybierają swojego adoratora. Dopiero potem rola się odmienia i zachowania zdobywcy przejmuje mężczyzna. Tylko jak zorientować się, czy kobieta wybrała właśnie Ciebie? Można oczywiście podejść do pięknej nieznajomej i zapytać wprost. Tylko czy taka bezpośredniość nie zrazi jej zanim Cię jeszcze w ogóle spostrzeże? Poza tym zniknie tajemniczość, magia, niepewność, przyjemny niepokój, czyli wszystko to, co czyni nową relację tak pociągającą. Poznanie uniwersalnego kodu ludzkich zalotów i sposobu ich dekodowania staje się tym samym nieodzownym elementem zdobycia kobiety. Tym bardziej, że przekazywane przez nas komunikaty zależą tylko w 7% od tego, co mówimy, czyli od samej treści wypowiedzi, w 38% od tego, jak mówimy, czyli np. od tonu głosu, intonacji, tempa oraz aż w 55% od mowy ciała.

Oznacza to, że 93% informacji docierających do ich odbiorcy opiera się na komunikacji niewerbalnej, która wyraża emocje (np. radość ze spotkania), jest nośnikiem postaw (np. zainteresowania drugą osobą), informuje o cechach (np. o otwartości), ułatwia komunikację werbalną.

Jeśli mężczyzna nieumiejętnie zinterpretuje erotyczne sygnały kobiety albo niewłaściwie nań zareaguje, może być pewien, że jej starania dość szybko zostaną przekierowane na inny obiekt. Wbrew pozorom nie jest łatwe dla mężczyzn rozszyfrowanie sygnałów seksualnych kobiet i bezbłędnie robi to najwyższej jeden na trzydziestu. Największymi błędami, które zdarza się im popełniać, są: przeoczenie seksualnych sygnałów, wynikające ze sceptycyzmu wobec zaangażowania okazywanego przez kobietę oraz nadinterpretacja, prowadząca do doszukania się nieistniejących przekazów. Do nadinterpretacji dochodzi najczęściej, kiedy interpretujemy motywację kobiety na podstawie pojedynczego gestu czy zachowania, co jest absolutnie niedopuszczalne.

Jakie sygnały erotyczne wysyła do Ciebie kobieta?

Sygnał I – ożywienie – gdy wchodzisz do miejsca, gdzie ona już jest, ożywia się wyraźnie, przez co pragnie zwrócić na siebie Twoją uwagę. W ten sposób kobieta mówi: „Jestem tu. Dostrzeż mnie”.

Sygnał II – klasyczne wyprostowanie ciała, z podniesioną głową, aby tułów prezentował się ponętnie i możliwa stała się odpowiednia ekspozycja piersi. Jest to informacja o jej otwartej postawie wobec Ciebie. Postawę zamkniętą poznasz natomiast po skulonych ramionach, pochyleniu ciała, opuszczonej głowie i rękach zaplecionych na piersiach.

Sygnał III – subtelne spojrzenia – młodsze kobiety będące w towarzystwie innej przedstawicielki płci pięknej, spoglądając subtelnie na Ciebie, będą chichotać, szeptać – prawdopodobnie o Tobie – przytulać się lub dotykać. Dojrzalsze kobiety natomiast staną się dla siebie potencjalnymi rywalkami i zupełnie niezależnie od siebie będą prostować dla Ciebie swoją sylwetkę, czy wysyłać do Ciebie subtelny, kuszący uśmiech. Kobiety poprzez spojrzenie nierzadko chcą rozpocząć z Tobą grę.
Do najczęstszych z nich należy:
– zabawa w chowanego – spoglądanie na Ciebie i chowanie wzroku za menu, za filarem, za opadającymi na twarz włosami;
– nieśmiała gejsza – polega na odwracaniu wzroku w celu sprawienia wrażenia kobiety skromnej; spuszcza więc ona wzrok w dół, następnie spogląda w bok i po kilkudziesięciu sekundach ponownie spogląda na Ciebie; spojrzenia w górę nie wróżą zadowalającego dla Ciebie rozwoju sytuacji;
– ukradkowe spojrzenia – pozorne pragnienie, aby nikt jej nie przeszkadzał, a w rzeczywistości częstotliwość ukradkowych spojrzeń mówi zupełnie coś innego.

Sygnał IV – kontakt wzrokowy to informacja, że kobieta czeka, aż do niej podejdziesz. Jeśli natomiast zerwie z Tobą kontakt wzrokowy i zacznie często spoglądać w dół, może Ci sugerować, że jest już Tobą znudzona i chce zakończyć tę rozmowę.

Sygnał V – powieka i źrenice – kiedy górna powieka znajduje się między górną granicą źrenicy a górną granicą tęczówki, widoczne są wiązadełka kącikowe oczu, a źrenica jest rozszerzona to świadczy to o – jeśli nie o podnieceniu – to przynajmniej o dużym zainteresowania kobiety Twoją osobą. Jeżeli powieki zaczną zasłaniać środek źrenic, wiązadełka kącikowe przestają być widoczne, a źrenice zmniejszają się, oznacza to utratę jej zainteresowania. Źrenica jest pewnym wskaźnikiem nastroju kobiety, lecz niezwykle trudno jest wyłącznie na podstawie jej obserwacji wyciągnąć jednoznaczne wnioski, gdyż zmiana wielkości źrenic następuje także w wyniku zmiany oświetlenia oraz pod wpływem środków psychoaktywnych.

Sygnał VI – pieszczenie własnego ciała – dotykanie skóry, głaskanie się po ręce lub dekolcie, poprawianie i kręcenie włosami, kołysanie stopą, czy wreszcie oblizywanie warg oznacza, że kobieta jest zainteresowana pogłębieniem z Tobą kontaktu.

Sygnał VII – odsłanianie ciała – ten sygnał z całą pewnością możesz odczytać jako otwartość na zaloty. Dlatego też kobietom często, zupełnie przypadkowo zsuwa się ramiączko sukienki, dyskretnie odpina guzik i rozsuwa bluzka. Wszystko po to, abyś dostrzegł jej skórę. Kobieta zaprasza Cię do zbliżenia kołysząc butem na palcach stopy, odkrywając w ten sposób jej podeszwę, zakładając rękę za głową lub unosząc ramię i opierając je na podpórce, aby odkryć pachę. Ponętnie porusza nogami delikatnie je co jakiś czas rozchylając lub podciągając spódnice, abyś zobaczył jej nogę. Ale np. w sytuacjach pozaseksualnych założenie ręki lub rąk za głowę odczytuje się jako wyraz dominacji i wyższości.

Sygnał VIII – dystans przestrzenny – kobieta usiądzie lub stanie bliżej Ciebie, przekroczy ręką, nogą lub jakimś przedmiotem Twoją przestrzeń (np. podczas schodzenia z krzesła), niewinne Cię dotknie, czy pochyli ciało w Twoim kierunku. Dystans określa dość wyraźnie stopień zażyłości i zaangażowania w relację, jeśli więc kobieta wkroczy w Twoją przestrzeń osobistą (46-120 cm od siebie) lub intymną (15-45 cm), bądź szczególnie czujny na inne sygnały, które mogą potwierdzić jej zainteresowanie.

Sygnał IX – pochylenie ciała kobiety w kierunku mężczyzny wiąże się ze skracaniem dystansu, wskazując na zainteresowanie Tobą i poczucie komfortu w Twoim towarzystwie. Z kolei, nagłe odsunięcie się może sugerować potrzebę wycofania się z konwersacji lub brak Twojej reakcji na jej sygnał (tj. brak Twojego pochylenia ku niej).

Sygnał X – niewinny dotyk – oczywiście najczęściej całkowicie przypadkowy podczas podawania Tobie szklanki. Wskazuje też na chęć zaopiekowania się Tobą poprzez poprawienie kołnierzyka Twojej koszuli, strzepnięcie drobinki z koszulki.

Sygnał XI – dłonie – jej dłonie wskazują Tobie wszystko to, co w niej piękne. Dotyka nią swojej ręki i dekoltu, masuje nogę. Kusząco odsłania nimi szyję i kark, mówi Ci: „jestem uległa, jestem bezbronna”. Patrząc na Ciebie, gestykuluje lub podpiera nią brodę, tak że dostrzegasz wewnętrzną część jej dłoni. Bawi się biżuterią, zwłaszcza kolczykiem lub naszyjnikiem, wodzi palcem wokół rantu kieliszka, szklanki. Zbliża je do Ciebie podczas gestykulacji, przekraczając granice Twojej przestrzeni intymnej.

Sygnał XII – jej usta wysyłają Tobie sygnał, kiedy się kusząco rozchylają, są przez nią subtelnie oblizywane językiem, przygryzane lub sugestywnie ssające, np. mieszadełko do drinka. Również malowanie ust przy Tobie – oprócz pragnienia, aby wyglądały dla Ciebie pięknie – jest momentem eksponowania ich ponętności.

Sygnał XIII – włosy – poprawianie i przeczesywanie ich palcami ma służyć polepszeniu swojego wyglądu – oczywiście dla Ciebie. Zabawa włosami, często przy jednoczesnym odkrywaniu skóry pachy oraz kręcenie ich kosmykiem, może mieć silnie seksualny oddźwięk.

Sygnał XIV – nogi – ich ekspozycja ma na celu zwrócenie na siebie Twojej uwagi, a skrzyżowanie ich w Twoją stronę wskazuje pozytywne nastawienie do Ciebie i dość wysoki poziom komfortu podczas rozmowy z Tobą. Nagła zmiana kierunku lub przesuniecie się na skraj krzesła może oznaczać natomiast negatywny stosunek do Twojej wypowiedzi lub czynu i chęć wycofania się z relacji.

Sygnał XV – synchronizacja – jednocześnie unosicie do ust szklanki, oboje wodzicie palcem po ich rancie, dostrajacie swoje ruchy i słowa do siebie, synchronizujecie tempo wypowiedzi. Kobieta, która dostosowuje swoje ruchy do Ciebie mówi Ci: „nadajemy na tych samych falach”.

Kobiety wysyłają więcej seksualnych sygnałów, w tym zapachowych, gdy wchodzą w okres owulacji. Skutkuje to tym, że po raz pierwszy spotkana kobieta lub kobieta, którą znasz już długo nagle niewytłumaczalnie silnie Cię pociąga. Lecz przy następnym spotkaniu może nie być już obiektem Twojego zainteresowania. Z darwinowskiego punktu widzenia jest już nieatrakcyjna, bo aktualnie niezdolna do zapłodnienia.

Dekodowanie sygnałów erotycznych

Wyobraźmy sobie, że wchodzisz do miejsca, w którym znajduje się pociągająca Cię piękna nieznajoma.

Jaki powinien być Twój pierwszy krok?

Przyciągniecie jej uwagi. W tym celu mężczyźni na ogół przyjmują wyprostowaną i dumną postawę, śmieją się głośno i prezentują wszelakie swoje walory (także materialne) – dając się zwyczajnie zauważyć. Jak poznać, czy nieznajoma piękność dostrzegła jego starania? Prostuje sylwetkę, ożywia się, subtelnie poszukuje wzrokiem adoratora, posyła mu uśmiechy, przeczesuje palcami włosy, szepcze coś o nim do koleżanki i krzyżuje ponętnie nogi w jego kierunku. Te sygnały informują na razie jedynie o jej zainteresowaniu i otwartości na kolejny jego krok, co nie jest jednoznaczne z przyjęciem zalotów mężczyzny. Pamiętaj przy tym, że sygnały, które wysyłasz kobiecie w odpowiedzi na jej zaloty zawsze muszą być dostosowane do intensywności i stylu jej sygnałów.

Jeśli dojdzie do pierwszego kontaktu wzrokowego, to oznacza, że dotarłeś do drugiej fazy, zwanej fazą akceptacji. W wyniku spotkania się wzroku mężczyzny i kobiety w najgorszym przypadku dochodzi do wycofania, a w najlepszym do zbliżenia. Zatem nawiązanie kontaktu wzrokowego z uśmiechem i opisanymi już wyżej ruchami ciała jest oznaką zgody kobiety do przejścia do następnej fazy – konwersacji, w której następuje zmniejszenie dystansu przestrzennego pomiędzy kobietą a mężczyzną, ze społecznego na osobisty. Fizyczne zbliżanie powinno mieć swoje tempo, aby wypatrzona przez Ciebie piękność nie odebrała Cię jako zbyt nachalnego. Gdy już więc koło niej usiądziesz, początkowo odwróć do niej tylko głowę i zacznij rozmawiać. Stopniowo obracaj w jej kierunku tułów i w odpowiednim momencie zwróć swoje ciało w jej stronę. Mimo, iż podejmowane w na tym etapie tematy rozmów są najczęściej prozaiczne, to właśnie od nich zależy, czy nawiązana relacja będzie miała szansę rozwinąć się. Istotą rozmowy nie jest przy tym sama jej treść, lecz sposób jej przeprowadzania. To, w jaki sposób mężczyzna patrzy na kobietę, czy jego głos jest ciepły i melodyjny, czy dba o to, aby miała ulubiony napój. Jeżeli kobieta uzna, że wysyłała seksualne sygnały odpowiedniemu mężczyźnie, a mężczyzna, że obiekt jego zalotów jest godny wysiłku, to przejdą do fazy następnej. Mężczyzna może uświadomić sobie, że dotarł do fazy dotyku, kiedy jego wybranka mimowolnie dotknie jego ramienia, dłoni, czy nogi. Choć już wcześniej możliwe jest dostrzeżenie zapowiedzi tego wydarzenia, poprzez nachylanie się jej ciała ku niemu. Zadaniem mężczyzny w tym momencie jest odwzajemnienie tego gestu przez dotyk, uśmiech lub słowo. W przeciwnym razie kobieta może wycofać się z rozwijania znajomości. Czasami to mężczyzna pierwszy decyduje się na fizyczne zbliżenie. Musi być wtedy szczególnie czujny, jak zareaguje kobieta: odsunie się, zignoruje, czy uśmiechnie się, pochyli i odpowie także dotykiem. Uśmiech i dotyk oczywiście jest sygnałem, że nadszedł czas na następny etap – zestrojenia ciał, który prawie na pewno zaowocuje kolejnym spotkaniem. Kobieta i mężczyzna jeszcze bardziej zmniejszają dystans między sobą, nachylają się ku sobie, synchronizują ruchy, on porusza się w jej rytmie, tak że trudno jest im nie wyczuć wzajemnej sympatii i prawdziwego zainteresowania.

Ale co dalej – czyli strategia uzupełniająca

Jeśli chciałbyś ponownie spotkać poznaną już piękność, najprościej byłoby umówić się z nią bezpośrednio przed rozstaniem. Ale to znowu zabije magię i przyjemną niepewność. W celu podsycenia napięcia u zainteresowanej Tobą kobiety, weź od niej numer telefonu, ale nie dzwoń jeszcze tego samego wieczoru, czy następnego dnia, gdyż może uznać Ciebie za nazbyt zdesperowanego. Telefon dwa dni później jest zbyt przewidywalny, z kolei telefon po trzech dniach pozwoli jej się troszkę pomartwić. Optymalnym momentem jest popołudnie czwartego dnia od poznania. Zapewni Ci to stałe jej rozmyślanie na Twój temat. Oczywiście, jeśli wzbudzicie w sobie nieokiełznane pożądanie już na pierwszym spotkaniu, nie czekajcie za długo do następnej randki i dostosujcie harmonogram Waszych spotkań do indywidualnych potrzeb i pragnień. Pamiętaj, że każda kobieta jest inna, nie ma drugiego takiego mężczyzny jak Ty i żadna sytuacja nie powtarza się dwa razy.

Każdy ruch, gest i zachowanie w rzeczywistości odzwierciedla jakąś emocję i postawę. Czasem są one wyuczonymi taktykami zainteresowania swoją osobą innej osoby, a czasami nieświadomymi odruchami, zakodowanymi ewolucyjnie w celu zwiększenia szansy na przedłużenie gatunku. Sztuką wydobywania informacji z komunikatu jest jednak umiejętność rozpatrywania ich w szerszym kontekście sytuacyjnym, co dopiero daje nam względnie jasny obraz o stopniu zainteresowania seksualnego naszą osobą. Dekodowane, pojedyncze sygnały nie dają nam bowiem żadnej pewności, co do ich motywów, intencji kobiety i rzeczywistego ich znaczenia.

dr Izabela Stankowska