Rzuć palenie przy pomocy genetycznej szczepionki

21 grudnia 2016
1 214 Wyświetleń

Naukowcy z Weill Cornell Medical College opracowali innowacyjną szczepionkę do leczenia uzależnienia od nikotyny. Do jej produkcji wykorzystywana jest wątroba, która pełni funkcję fabryki wytwarzającej przeciwciała usuwające nikotynę w momencie pojawienia się jej w krwiobiegu, chroniąc przed przedostaniem się cząsteczek nikotyny do mózgu czy serca. W ten sposób uniemożliwiony zostaje efekt biologiczny alkaloidu występującego w tytoniu, a tym samym blokowane są przyjemne odczucia płynące z zaspokajania głodu nikotynowego. Innymi słowy – papieros przestaje nam smakować.  

Dotychczasowo prowadzone były już badania nad szczepionkami antynikotynowymi. Jednakże były to tzw. szczepionki pasywne, które polegały na podawaniu przeciwciał usuwających cząsteczki nikotyny. Czas życia tych przeciwciał był krótki, co wiązało się z częstymi i drogimi iniekcjami. Tym razem został stworzony zupełnie nowy rodzaj szczepionki – szczepionka genetyczna, której pojedyncza dawka ma chronić przed uzależnieniem od nikotyny na całe życie. Opiera się ona na podaniu organizmowi nieszkodliwego wirusa AAV (adeno-associated virus), do genomu którego została wprowadzona sekwencja genetyczna kodująca przeciwciało antynikotynowe. Sekwencja ta zostaje następnie wbudowana do DNA komórek wątroby gospodarza. W konsekwencji komórki wątroby rozpoczynają własną produkcję przeciwciał rozpoznających nikotynę i w ten sposób rozwija się odporność organizmu. Szczepionka została już pomyślnie przetestowana u myszy, naukowcy przygotowują się do badań u szczurów, a w następnym etapie u organizmów naczelnych. Jeżeli zakończą się one sukcesem, przystąpią do badań na ludziach. Koordynator badania, dr Ronald Crystal, podaje, że szczepionka będzie mogła być wykorzystywana nie tylko przez osoby, które usiłują zerwać z uzależnieniem od nikotyny, ale także przez osoby, które nigdy nie paliły. W ten sposób, tak jak rodzice mogą zaszczepić dziecko przeciwko wirusowi brodawczaka ludzkiego HPV, tak też w przyszłości będą mogli rozważyć szczepienie przeciwko nikotynie. 

dr Iga Piekarska-Kaczka

Bibliografia:

Hicks MJ i wsp. AAV-Directed Persistent Expression of a Gene Encoding Anti-Nicotine Antibody for Smoking Cessation. Sci Transl Med. 2012, 27;4(140). Źródło: Weill Cornell Medical College