PROBLEMY z SYLWETKĄ i ZDROWIEM

16 stycznia 2018
2 308 Wyświetleń


PYTANIE:

Witam Pana serdecznie. Może na początek o sobie.

Nazywam się Mariusz, mam wspaniałą żonę i 11 – letniego syna, jestem zapracowanym czterdziestolatkiem.

Pracuję fizycznie na produkcji po 8-12 godzin dziennie przez 6 dni w tygodniu. Warunki są ciężkie zwłaszcza w lecie, bo w hali jest 40 stopni i pot się leje strumieniami.

Od paru lat zauważyłem wyraźny spadek „formy”. Ciężka praca, zmęczenie, znużenie, siedzący tryb życia – doprowadziły do kilku schorzeń (dyskopatia odcinka lędźwiowego, bardzo średnie wyniki badań, wysoki cholesterol (250) i cukier (98-102), a ostatnio po bardzo szczegółowych badaniach moczu i nerek kamica nerkowa. To nie napawa optymizmem.

Trochę mnie to wszystko dobiło.

Diagnoza Pani doktor: niech pan nie panikuje, dieta czyni cuda.

Ale jak tu się wziąć w garść?

Niestety ze względu na godziny pracy i problemy z kręgosłupem o systematycznych ćwiczeniach na siłowni raczej mogę zapomnieć.

Na początku myślałem o bieganiu, jeździe na rowerze, zamiast autem, do pracy (ok. 10 km dziennie).

Chodzi mi o niewielkie zbicie wagi, nabranie kondycji (której nie mam w ogóle) i wzmocnienie mięśni (zwłaszcza pleców i brzucha).

Niestety nie mam pojęcia o tym całym odżywianiu i suplementacji.

Efekt jest taki, że rano nic nie jem, bo nie ma czasu, później, ok. 11.00, szybkie, byle jakie śniadanie. O 17.00 żołądek jest przyklejony do kręgosłupa z głodu. Do domu wpadam o 19.00 i pochłaniam wszystko, co napotkam na swojej drodze. O 21.00 padam z sił i idę spać.

Efekt?

„Oponka”, złe samopoczucie, brak energii, zniechęcenie…

Zdaję sobie sprawę, że takich jak ja jest wielu i nie ma się co nad sobą użalać, tylko wziąć się do roboty.

Dlatego bardzo Pana proszę o pomoc w opracowaniu tego, jak powinno wyglądać moje odżywianie, żeby znowu wrócić do formy.

Co jeść, żebym zachował na dłużej energię w pracy i nie musiał najadać się tuż przed snem?

Jakie suplementy stosować, abym mógł kontrolować swoją masą, cholesterol i cukier? Obecnie mam zieloną herbatę i kryl z Olimpu. Zażywam po jednej ampułce dziennie.

Co jeszcze?

Może jakieś witaminy, a w lecie elektrolity?

Po prostu proszę o pomoc.

W razie Pana pytań jestem do dyspozycji.

Dziękuje i pozdrawiam – Mariusz

ODPOWIEDŹ:

Witam serdecznie!

Faktycznie, sprawa nie jest prosta, ale pocieszające jest to, że chce Pan poprawić swój wygląd i walczyć o zdrowie.

AKTYWNOŚĆ RUCHOWA

Ponieważ pracuje Pan ciężko fizycznie przez wiele godzin, więc mam wątpliwości co do tego, czy dołożenie dodatkowej aktywności ruchowej – rower/bieganie – pomoże zdecydowanie w pozbyciu się kłopotów zdrowotnych, które u Pana występują. Z pewnością jednak zwiększy wydatkowanie energetyczne oraz ew. zmęczenie…

Analizę zostawiam Panu, gdyż tylko Pan może odpowiedzieć na pytanie: jak dużo i z jakim wysiłkiem się Pan rusza…

ODŻYWIENIE

Jedzenie „w biegu” jest niestety zmorą naszych czasów…

Jeśli połączymy to ze zjadaniem byle czego (bo akurat coś jest pod ręką), to raczej nie będzie to optymalna droga do uzyskania zdrowia i poprawy sylwetki…

Wszyscy jesteśmy zabiegani, dlatego wiele lat temu (>8) zaprezentowałem Czytelnikom magazynu Perfect Body, pomysł diety JEM / NIE JEM. Polecam lekturę podstawowych artykułów:

Przydatne mogą być również artykuły:

Oczywiście jedną z podstaw wyrzeźbienia sylwetki jest także dieta, czyli to, CO JEMY!

Najogólniej mówiąc, proszę starać się wybierać produkty jak najmniej przetworzone, bazujące na białku (jako najbardziej sycącym makroskładniku; również najczęściej brakuje właśnie białka w „przeciętnej” diecie) – jajka będą tutaj świetnym przykładem. Proszę również nie zapominać o warzywach i owocach – tak, wiem, to truizm, ale z dużą dozą prawdy.

SUPLEMENTACJA

ZIELONA HERBATA

Badania naukowe dowiodły, że wiele suplementów pomaga w walce z wysokim cholesterolem. Warto tutaj wymienić tylko kilka (oczywiście lista jest znacznie dłuższa):

GOLD-OMEGA 3® SPORT EDITION

W okresie letnim należy zadbać o utratę minerałów, stąd Pana myśl o ich uzupełnianiu w tym okresie (zwłaszcza przy ciężkiej pracy fizycznej) jest jak najbardziej zasadna! Warto wybrać coś dla siebie z produktów podanych w linku1 lub linku2.

Proszę jednocześnie zwiększyć własną wiedzę na ten temat, np. poprzez lekturą artykułu: Reakcja organizmu na wysiłek w gorącym i wilgotnym otoczeniu.

SEN, SEN, SEN!!!

Nie pisze Pan nic o swoim wypoczynku. Jest on ogromnie ważnym elementem, zwłaszcza w problemach związanych z nadmiarem tkanki tłuszczowej, ale też i ze zmęczeniem!

Pomocne mogą być również artykuły z naszego magazynu:

CHELA-MZB SPORT FORMULA MEGA CAPS

Oczywiście nie każdy może sobie pozwolić na luksus spania przez 8 godzin, dlatego warto również zadbać o to, aby zasypiać jak najłatwiej i spać jak najmocniej. Chcąc wspomóc sen, proszę swój wzrok skierować np. na CHELA-MZB SPORT FORMULA MEGA CAPS. Wiele osób stosujących ten suplement wskazuje właśnie na takie (m.in.) działanie.

O ile sam związek między ilością i jakością snu a ogólnym odpoczynkiem jest prawie że oczywisty, o tyle związek między brakami we śnie a zwiększaniem ilości tkanki tłuszczowej może nie każdemu przyjść do głowy. Jak pokazują jednak badania naukowe, osoby, które mało śpią, zjadają więcej! Co za tym idzie – mogą w łatwy sposób przekraczać swoje zapotrzebowanie energetyczne, co dalej skutkować może przyrostem tkanki tłuszczowej!

Jak widać, jest wiele punktów, które warto wziąć pod uwagę, aby osiągnąć swoje cele. Jestem przekonany że w tym krótkim artykule zaledwie „zarysowałem powierzchnię” możliwych podpowiedzi, ale mam nadzieję, że rozbudziłem Pana ciekawość (oferując „wędkę, nie rybę”) i chęć poszerzenia swojej wiedzy poprzez lekturę rzetelnego źródła, jakim jest magazyn Perfect Body.

Zapraszam do dalszej lektury i życzę osiągnięcia swoich celów!

Jednak ze względu na to, iż mamy do czynienia z problemami medycznymi, proszę oczywiście całość wdrażanych zmian skonsultować z lekarzem. Pana zdrowie jest sprawą nadrzędną!

Zbyszko Tarczewski