Pas treningowy

28 lutego 2019
1 278 Wyświetleń

Podczas wykonywania niektórych, szczególnie ciężkich ćwiczeń siłowych, dochodzi do wzrostu ciśnienia wewnątrz naszej jamy brzusznej. Zjawisko to zachodzi przede wszystkim wtedy, gdy znajdujemy się w pozycji stojącej i podnosimy sztangę na wysokość klatki piersiowej lub ponad głowę. Wywieramy wtedy ogromny nacisk na kręgosłup. Nasz organizm broni się wówczas przed zniszczeniem krążków międzykręgowych, które utrzymują kręgosłup, zwiększając właśnie ciśnienie w jamie brzusznej. Dochodzi do wstrzymania ucisku i oddechu. Pas treningowy pomaga nam zwiększyć wyniki w różnych ćwiczeniach. Pas zwiększa nam to ciśnienie oraz dodaje stabilności, usztywniając odcinek lędźwiowy kręgosłupa.

Istnieje wiele rodzajów pasów. Najlepsze są te, które mają wszędzie taką samą szerokość, ponieważ tworzą odpowiednią sztywność na korpusie. Mięśnie wtedy mają większą powierzchnię, o którą mogą się oprzeć.

Aby prawidłowo wykorzystać pas, należy przede wszystkim opanować oddech przeponowy, ponieważ podczas oddychania rusza się nasz brzuch, a nie klatka piersiowa, jak zazwyczaj. Podczas ćwiczeń wykonujemy oddech przed wykonaniem ruchu. Osoby, które cierpią na nadciśnienie, nie powinny używać tego narzędzia, ponieważ dodatkowo zwiększa ono ciśnienie, czyli mogą pogorszyć swój stan zdrowia. Dodatkowo zwiększa się ryzyko przepukliny pachwinowej. Należy pamiętać, aby nie zakładać pasa tak ciasno, jak się potrafi. Powoduje to wciśnięcie odcinka lędźwiowego, co niweluje możliwość stabilizacji naszego ciała. Zbyt luźne założenie pasa również mija się z celem, bo oznacza brak właściwej stabilizacji, o którą przecież nam chodzi.

Pas treningowy przyczynia się do osiągania lepszych wyników ogólnych w podnoszeniu ciężarów. Wbrew powszechnemu przekonaniu, nie przyczynia się do zmniejszenia ryzyka wystąpienia przepukliny.  Jest to zależne głównie od naszych predyspozycji oraz od ciężarów, które nie są odpowiednie dla nas, lub od nieprawidłowej techniki ich podnoszenia.

Autor: Dominik Skrzyński