Lubisz FAST FOODY ? Stosuj HIIT !

7 grudnia 2017
1 232 Wyświetleń


Jest chyba coś magicznego w fast foodach i nie mam tutaj na myśli szybkości i łatwości przygotowania posiłków. Fast foody dla większości z nas są po prostu – pyszne. Jednak, jak wiemy, ich profil (zarówno makro- , jak i mikroskładnikowy) trudno uznać za optymalny (eufemizm) dla osoby dbającej o zdrowie i sylwetkę.

Zapewne nie tylko mnie się zdarza (biję się w piersi…) od czasu do czasu skorzystać z oferty produktów proponowanych przez sieci fast foodów.

Co robić? Jak żyć?

Śledząc nowości naukowe, natknąłem się na badanie, które być może da nam pewną odpowiedź na te pytania.

Kanadyjscy akademicy poprosili 15 młodych, zdrowych mężczyzn o to, aby przez 14 dni odżywiali się wyłącznie w jednej znanej sieci fast foodów. W zależności od swoich zachcianek mogli swobodnie korzystać z menu. Okazało się, że (średnio) spożywali dziennie:

  • 3441 kcal,
  • 100g białka,
  • 422g węglowodanów,
  • 150g tłuszczów.

Jak sądzę, dla większości z nas nie są to idealne proporcje makroskładników, nawet jeśli próg kaloryczny jest dopuszczalny.

Dodatkowo poproszono ich o to, by (pod kontrolą) ćwiczyli na bieżni z wykorzystaniem interwałowego treningu o wysokiej intensywności (HIIT). Cały trening właściwy trwał 30 minut, a składały się na niego okresy (15) 60 – sekundowych sprintów (90% maksymalnego tętna) z aktywną przerwą (marsz) o równej długości. Nie wykonywali innych ćwiczeń fizycznych.

Oto co zaobserwowano po skończonym eksperymencie:

  • zmniejszenie tłuszczowej masy ciała,
  • zwiększenie beztłuszczowej masy ciała (waga pozostała bez zmian!),
  • nieznaczny wzrost obwodu pasa,
  • poprawę wydolności fizycznej,
  • spadek poziomu HDL – stosunek trójglicerdy/HDL pozostał niezmieniony,
  • brak zmian takich parametrów, jak: ciśnienie krwi, enzymy wątrobowe, apolipoproteina B oraz oporność insulinowa.

WNIOSKI

Jeśli musisz korzystać z fast foodów, włącz aktywność ruchową. Naukowcy wskazują na HITT jako sprawdzoną metodę na ew. problemy z fast foodami.

 Jestem ciekaw, jak w tej roli sprawdziłby się poprawnie skonstruowany trening siłowy. Może kiedyś doczekamy się rozstrzygającej opinii, ale jeśli ktoś chciałby znać moją opinię – nie będzie gorszy. Ale to moje zdanie…

Zbyszko Tarczewski

Bibliografia:

Christian Duval, Marc-Antoine Rouillier, Rémi Rabasa-Lhoret, Antony D. Karelis, High Intensity Exercise: Can It Protect You from A Fast Food Diet?, Nutrients. 2017 Aug 26;9(9). pii: E943. doi: 10.3390/nu9090943.