Leczenie testosteronem NIE jest powiązane z ryzykiem wystąpienia niekorzystnych zdarzeń sercowo-naczyniowych

12 maja 2017
1 694 Wyświetleń

Skuteczność terapii testosteronem w przywracaniu poziomu testosteronu (do prawidłowych wartości) u mężczyzn cierpiących na hipogonadyzm i poprawianiu wielu czynników zdrowotnych, takich jak jakość życia1-4, libido4,5, parametry metaboliczne5-9 i skład ciała4,5,9,10 , została dobrze udokumentowana.

Jednak kilka sprzecznych badań przyniosło obawy dotyczące bezpieczeństwa sercowo-naczyniowego w terapii testosteronem11,12, co w 2015 roku skłoniło FDA do wydania ostrzeżeń dla lekarzy i pacjentów. Mówią one, iż leczenie testosteronem może spowodować potencjalne zagrożenia dla układu sercowo-naczyniowego.
Z kolei Europejska Agencja Leków (EMA) zauważyła niedostatki sprzecznych ze sobą badań i stwierdziła, że nie ma spójnych dowodów, które potwierdzałyby występowanie szkodliwych następstw terapii testosteronem, niezależnie od sposobu jego podania13.

W niniejszym artykule podsumuję wyniki kardiologiczne uzyskane w znanym badaniu RHYME (ang. The Registry of Hypogonadism in Men, Rejestr Hipogonadyzmu u Mężczyzn), do którego w przeciwieństwie do wcześniejszych badań klinicznych włączono mężczyzn narażonych na ryzyko chorób sercowo-naczyniowych i współistniejących z nimi wielu innych chorób14. Celem była ocena bezpieczeństwa terapii testosteronem u wystarczająco zróżnicowanej populacji w warunkach rzeczywistych doświadczeń klinicznych14.

KLUCZOWE KWESTIE

(…)

KOMENTARZ

Badanie RHYME zostało zaprojektowane i przeprowadzone przez niezależną organizację badawczą (Instytuty Badawcze w Nowej Anglii) w ramach pierwszego etapu planowanego wielonarodowego programu długoterminowych badań nad terapią testosteronem29. Warto zauważyć, że

(…)

Perfect Body #45

Cały artykuł do przeczytania w 45. numerze magazynu Perfect Body w sprzedaży na początku maja 2017 w:

  • salonach prasowych Kolporter, Empik oraz RUCH,

  • punktach Perfect Body Center,

  • najlepszych sklepach z suplementami diety i odżywkami dla sportowców,

  • prestiżowych klubach fitness.