Korzeń Maca – cenny zarówno dla mężczyzn jak i kobiet

22 lipca 2019
1 329 Wyświetleń

Maca (Lepidium meyenii) to jadalna, dwuletnia roślina zielna, należąca do rodziny kapustowatych (Brassicaceae), pochodząca z Ameryki Południowej, głównie z terenów Peru. Najczęściej spożywaną częścią tej rośliny jest jej bulwiasty korzeń. W sprzedaży występuje przede wszystkim w postaci suszonej i sproszkowanej oraz jako ekstrakt. Korzeń Maca bardzo często wykorzystywany jest w produkcji wieloskładnikowych suplementów diety. Według ludowych wierzeń, korzeń Maca traktowany jest jako afrodyzjak, czyli produkt zwiększający popęd seksualny. Z tego też względu bardzo często nazywany jest nawet „peruwiańskim żeń-szeniem”. Dodatkowo przypisuje mu się korzystny wpływ na układ nerwowy, poprawę koncentracji i pamięci, czy też wzmocnienie układu odpornościowego.

Maca jako afrodyzjak

Przeprowadzono badania kliniczne z podwójnie ślepą próbą na 50 mężczyznach dotkniętych łagodnymi zaburzeniami erekcji, którym przez 12 tygodni podawano ekstrakt z korzenia Maca. Autorzy publikacji odnotowali, że podawanie ekstraktu spowodowało poprawę w subiektywnym postrzeganiu zdrowia seksualnego, mierzonym z wykorzystaniem testu IIEF-5 (ang. Index of Erectile Function).

W innym doświadczeniu zaobserwowano z kolei, że korzeń Maca poprawia popęd seksualny u suplementowanych mężczyzn. Podobne działanie wykazano w badaniach pilotażowych, wykonanych z udziałem wytrenowanych kolarzy. Tutaj również odnotowano wpływ Maca na poprawę pożądania seksualnego. Co więcej wykazano, że suplementacja ekstraktem z Maca przyczyniła się do uzyskania lepszego czasu na dystansie 40 km. Jednakże  efekt ten nie był statystycznie istotny w porównaniu do placebo.

W niewielkim badaniu, bo obejmującym 9 mężczyzn w wieku 24-44 lata, wykazano, że przyjmowanie Maca w postaci tabletek skutkuje zwiększeniem objętości nasienia, liczby plemników w ejakulacie, liczby ruchliwych plemników, a także ruchliwości plemników. Jednocześnie nie zaobserwowano zmian w poziomie badanych hormonów we krwi, takich jak testosteron, prolaktyna, hormon luteinizujący, hormon folikulotropowy czy też estriadol (E2).

Przeprowadzono szereg eksperymentów z udziałem zwierząt, w których stwierdzono, że spożywanie Maca może wiązać się z korzystnym zmniejszeniem rozmiaru prostaty (gruczołu krokowego).

Korzeń Maca dla kobiet

Wydaje się, że korzeń Maca może mieć również zastosowanie u kobiet. W 2008 roku, na łamach czasopisma Menopause, opublikowano pracę naukową, której wyniki pokazały, że spożywanie sproszkowanego korzenia Maca przez 6 tygodni spowodowało obniżenie wartości wskaźników zaburzeń seksualnych u kobiet po menopauzie, niezależnie od aktywności estrogenowej i androgennej. Ponadto stwierdzono również złagodzenie objawów lęku i depresji u uczestniczek badania.

Wyniki badań randomizowanych pokazały, że peruwiański żeń-szeń jest również skuteczny w łagodzeniu zaburzeń seksualnych, wywołanych stosowaniem selektywnych inhibitorów wychwytu zwrotnego serotoniny (SSRI) – środków wykorzystywanych w leczeniu depresji. Odnotowano, że  suplementacja tym związkiem wpłynęła na poprawę libido zarówno u kobiet, jak i mężczyzn.

Doświadczenia przeprowadzone na zwierzętach przedstawiają obiecujące wyniki, które wskazują, że korzeń Maca może wpływać ochronnie na architekturę kości i hamować utratę masy kostnej u kobiet w wieku postmenopauzalnym.

Podsumowanie

Maca dotychczasowo nie została jeszcze szeroko przebadana pod kątem właściwości prozdrowotnych. Dlatego też trudno odnieść się do skuteczności i wielokierunkowości działań tego surowca, które są szeroko opisywane w Internecie. Jednakże aktualny stan wiedzy wskazuje, że Maca może korzystnie wpływać na płodność i libido (nie tylko u mężczyzn, jak jest to zwykle podkreślane w opisach wielu produktów). Z potencjału zdrowotnego Maca mogą skorzystać również kobiety. Korzeń Maca jest dla nas stosunkowo nowym i dosyć nieznanym produktem, co może budzić pewne obawy co do jego bezpieczeństwa stosowania. Ale nie ma co się martwić – badania toksykologiczne potwierdziły, że Maca spożywana w postaci sproszkowanej i ekstraktów (np. w formie kapsułek) nie wywołuje żadnych skutków ubocznych.

Bartosz Kulczyński