KIEDY TRENOWAĆ…?

7 grudnia 2016
761 Wyświetleń

Nie każdy może sobie pozwolić na luksus zadawania tego pytania w odniesieniu do własnych treningów. Jeśli jednak jesteście w grupie szczęśliwców i możecie decydować kiedy trenować, przeczytajcie, co na ten temat sądzą naukowcy z Tunezji. Spekulują, że nie istnieje jednoznacznie wyznaczony, idealny czas na ćwiczenia aerobowe, z czym część z Was zapewne się nie zgodzi, wszakże najczęściej zaleca się w prasie kulturystycznej wykonywanie aerobów na czczo. Dla ćwiczeń siłowych przyjmuje się, że nie powinny być wykonywane rano, a siłownię należy „przenieść” na godziny późnopopołudniowe. Znamy jednak wielu (również wybitnych) kulturystów, którzy katowali mięśnie porankami. Czy istnieje więc sztywna reguła? Okazać się może, że niekoniecznie. Obserwuje się bowiem taką prawidłowość, że jeśli przez dłuższy czas ćwiczycie rano, Wasz organizm dostosuje się i będzie w stanie dać z siebie tyle, ile zwykle dawałby wieczorami. Podobna reguła występuje przy regularnych wieczornych treningach. Naukowcy z Tunezji wskazują ową regularność jako główny czynnik mający wpływ na trening (jeśli tylko możecie wybierać dowolne pory).

Jeśli więc ktoś nie ma możliwości wyboru pory treningu, powinien przynajmniej zadbać o to, aby ćwiczyć jak najbardziej regularnie – o tych samych godzinach.

Bibliografia:

Chtourou H, Souissi N., The effect of training at a specific time of day: a review., J Strength Cond Res. 2012 Jul;26(7):1984-2005.