Już za MŁODU dbaj o swoje KOŚCI

24 listopada 2015
1 315 Wyświetleń

Z wiekiem tracimy nie tylko nasze mięśnie. Starzejąc się (któż za młodu o tym myśli… być może jednak za chwilę się obudzicie) tracimy również rusztowanie, jakim jest układ kostny. Chociaż największą wagą kostną możemy poszczycić się przed upływem trzydziestego roku życia to jednak naukowcy z Uniwersytetu w Göteborgu wydają się postulować, że utrata kości może rozpoczynać się już około 25. roku życia (czy dociera to do młodzieży?). Na szczęście podpowiadają jednocześnie, w jaki sposób możemy nie tylko spowolnić ten proces, ale wręcz odwrócić. Na czynnik genetyczny (główna determinanta masy kostnej) nie mamy wpływu, zatem kluczem do sukcesu musi być kładzenie nacisku na wysiłek fizyczny. W wielu bowiem badaniach wykazano już, że aktywność ruchowa potrafi wzmacniać nie tylko mięśnie, ale i układ kostny. Szwedzcy badacze przeprowadzili długotrwały i pionierski eksperyment, który ukończyło 833 młodych mężczyzn. W momencie rozpoczęcia doświadczenia mieli oni pomiędzy 18 a 20 lat. Przez 5 lat obserwowano ich aktywność ruchową, jednocześnie monitorując stan kośćca.

Analizując rezultaty przeprowadzonych badań, naukowcy zauważyli ciekawy trend. Okazało się bowiem, że osoby, które utrzymywały przez cały okres badania wysoką aktywność ruchową (bądź też ją zwiększały), zyskiwały na masie kostnej, podczas gdy osoby, które zarzuciły ruch (lub w ogóle nie przejawiały chęci do niego) – traciły kości (no może niedosłownie). W liczbach kształtowało się to następująco: osoby aktywne zyskały przez 5 lat (jeden z badanych aspektów) 1,3% gęstości kości biodrowych, podczas gdy osoby prowadzące siedzący tryb życia straciły w tym samym okresie 2,1 % masy kostnej tego samego obszaru. Jak widzimy, różnica jest diametralna. Okazuje się bowiem, że uprawiając sport, który kochamy, możemy jednocześnie zadbać w silny sposób o naszą sprawność na wiele lat. Czyli już teraz powinniśmy motywować się do regularnego wysiłku.

Winien Wam jestem jeszcze listę aktywności ruchowych, którą uprawiali młodzi Szwedzi: trening siłowy (a jakże), piłka nożna, biegi, MMA, piłka halowa, jazda na rowerze, tenis, hokej, badminton i pływanie. Jak wiadomo z innych badań, trening siłowy (najlepiej w połączeniu z odpowiednim spożyciem wapnia) znakomicie wpływa na gęstość kości. Kiedy zaplanowałeś kolejny trening? 

Zbyszko Tarczewski

Bibliografia:

Nilsson M, Ohlsson C, Odén A, Mellström D, Lorentzon M. Increased physical activity is associated with enhanced development of peak bone mass in men: A five year longitudinal study. J Bone Miner Res. 2012 Jan 13. doi: 10.1002/jbmr.1549.