Jakość premium (prześcigając świat) część 1

10 października 2017
957 Wyświetleń

Jakość tylko jedno ma imię

Umysł powoli przedziera się przez zasłonę snu, logarytmicznie zwiększając ilość przesyłanych informacji. Będąc jeszcze na pomoście dzielącym go od rzeczywistości, szereguje zadania, których precyzyjna sekwencja została ustalona kilka dni wcześniej w trakcie spotkania roboczego Interdyscyplinarnego Zespołu w Firmie Olimp Laboratories®. Skład tej niezależnej komórki tworzą specjaliści Działów: Badawczo-Rozwojowego, Rozwoju Nowych Technologii, Kontroli Jakości, Sprzedaży, Marketingu i Exportu. Powołani w celu stworzenia i wprowadzenia na rynek krajowy oraz wybrane sektory światowe produktu wspomagającego wysiłek osób uprawiających sporty siłowe, w szczególności kulturystykę. Wynik ich pracy charakteryzować się ma niespotykaną dotychczas skutecznością, przy zachowaniu pełni bezpieczeństwa dla stosujących go osób. Bezwzględnym wymogiem jest kompatybilność z literą prawa specyficznego dla danego rynku. Konsumenci dokładnie określili swe potrzeby, należy je teraz precyzyjnie zrealizować…

Powieki drgają coraz szybciej, odzwierciedlając narastającą aktywność już bardzo świadomie pracującego umysłu, jeszcze w momencie, gdy rzeczywistość dopiero nieśmiało przedziera się przez mieszaninę jawy i snu, wiem, co mam robić…

Etap 1: Mam informacje z rynku przekazane przez Dział Marketingu. Znam szczegółowe potrzeby Konsumentów. Zaczynam zbierać informacje o możliwości wykorzystania obecnie najskuteczniejszych składników aktywnych.  

Muszę skrupulatnie przestudiować najnowsze doniesienia naukowe na temat substancji czynnych, które mają zasadność użycia w tak wymagającej grupie sportowców, jaką są osoby uprawiające sporty siłowe. Na bieżąco trzeba to też konsultować ze spostrzeżeniami naukowców pracujących w zaprzyjaźnionych ośrodkach badawczych, od lat rozwijających wiedzę na temat tych zagadnień. Zajmuje to zwykle około 6 – 8 tygodni, ale uzyskuje się pewność, że odpowiednio kierunkuje dalsze działania.

Etap 2: Sprawdzam status prawny wybranych składników. Musi być „LEGALNE”. 

Tworząc warianty wstępnego składu teoretycznego, muszę się po raz kolejny upewnić czy w ostatnim czasie nie wprowadzono zmian w prawie żywieniowym, specyficznym dla terytorium Polski, innych krajów Unii Europejskiej, a często i mniej znanych, egzotycznych państw. Konsument zawsze musi mieć pewność, że sięga po produkt całkowicie legalny.

Zawodowi sportowcy cały czas poddawani są testom antydopingowym, nie mogą sobie pozwolić na wątpliwości. Ja nie mogę sobie na nie pozwolić…

Etap 3: Sprowadzam próbki pilotażowe i poddaję je wszechstronnej analizie.

Mam bazę najbardziej rzetelnych i zaufanych dostawców. Z dostępnością większości surowców nie powinno być problemu, ale na te najbardziej mnie interesujące – innowacje w dziedzinie suplementacji w sporcie wyczynowym – trzeba będzie nieco dłużej poczekać. To nawet dobrze, będę miał więcej czasu, aby dokładnie zaplanować sposób sprawdzenia ich jakości – nikt przecież takich analiz nie robi jeszcze standardowo. Być może będę musiał opracować od podstaw całą metodykę. Nie szkodzi, zawsze warto nauczyć się czegoś nowego. Przecież możliwości Firmy w zakresie analityki fizyko-chemicznej są ogromne, nie powinno więc to zająć wykwalifikowanemu zespołowi dużo czasu. Całą resztę uda się szybko przebadać.

Koledzy z Działu Kontroli Jakości doskonale wiedzą, jak błyskawicznie wykryć możliwe nieścisłości z deklaracją dostawców na certyfikatach.


W tym samym czasie technolodzy ocenią kluczowe, dla samego procesu produkcji, parametry surowców. Od samego początku nie może być cienia wątpliwości, co do klasyfikacji sprowadzanych substancji, jako tych najwyższej jakości.

Etap 4: Przygotowuję próby przechowalnicze.

Gdy już wybiorę ze wszech miar zadowalające mnie surowce, na podstawie wcześniej wytypowanych składów teoretycznych, stworzę produkty finalne o ustalonym udziale substancji aktywnych, ale w różnych wariantach dodatku substancji technologicznych. Próby przechowalnicze w różnych warunkach otoczenia tak przygotowanych składów muszę rozpocząć jak najwcześniej, aby uzyskać maksimum informacji na temat sumarycznych cech technologicznych produktu gotowego (barwa, higroskopijność, możliwość zbrylania, itp.). Z taką wiedzą będę w stanie „przewidywać zachowanie” naszego najnowszego osiągnięcia w nietypowych warunkach, często wykraczających poza te podawane przez Firmę jako optymalne do jego przechowywania i transportu. Ponad wszystko wcześniejsze, poznam sposoby jak przeciwdziałać ewentualnym, niekorzystnym zmianom.

Etap 5: Przeprowadzam praktyczne testy skuteczności.

Nic mi tak nie zweryfikuje założeń teoretycznych w składzie produktu, jak opinia praktyków – osób od kilkunastu lat „żyjących” dyscypliną sportu, dla wspomagania której tworzony jest właśnie ten produkt.

W tym przypadku dysponuję bardzo poważaną i doświadczoną grupą testową. Zawodnicy z Olimp Team wytkną wszystkie niedoskonałości działania, ale też podkreślą, co w całym projekcie jest najbardziej wartościowe. Ale nie ułatwię im zadania, nigdy tego nie robię. Dostaną szereg zakodowanych próbek kryjących, pod nic nie mówiącym ciągiem znaków, produkty konkurencyjne i warianty właśnie powstającego suplementu diety.


Skuteczność produktu przeznaczonego do wspomagania sportu na poziomie wyczynowym można porównać do łańcucha, który jest tak silny i sprawny, jak jego najsłabsze ogniwo. Jeden składnik często nie jest wystarczający i jego działanie musi być wsparte innymi związkami wtapiającymi się w metaboliczny rytm pracy organizmu poddanego szczególnym obciążeniom fizycznym. Synergia działania jest nieodzowna, kiedy wymagania konsumentów zmuszają do przekraczania granic możliwości ludzkiego organizmu. Zastanawiam się tylko, czy po krytycznych opiniach zawodników Olimp Team czeka mnie szereg modyfikacji składu i dalszych prób, czy jak od kilku ostatnich razów, uda mi się wyłonić idealny skład już z pierwszych założeń teoretycznych. Jestem dobrej myśli, doświadczenie i pasja zawsze sprzyjają w szybkim osiąganiu celu.

Etap 6: Szlifowanie diamentu.

Teraz do zrobienia bardzo łatwa, przynajmniej z pozoru, rzecz. Mając już dokładny skład substancji aktywnych, trzeba „jedynie” dopracować wybraną wcześniej formę podania nowego suplementu diety. Wraz z Działem Rozwoju Nowych Technologii będziemy musieli użyć całej swej wiedzy i bazy narzędziowej, aby „powołać do życia” produkt, którego żadna z początkowych cech nie ulegnie zmianie przez cały okres deklarowanej przydatności do spożycia.

Ma być dokładnie taki sam w każdym momencie jego okresu ważności.


To właśnie nasi Klienci cenią najbardziej – za każdym razem otrzymują jakość, której poszukiwali. Już nie muszą się nad jej prawdziwością zastanawiać, to jest dogmat.

Etap 7: Zamawiam surowce do produkcji i znowu je dokładnie badam.

Muszę zabezpieczyć ilości produkcyjne surowców, które wcześniej tak krytycznie ocenialiśmy na podstawie próbek pilotażowych. Oznacza to kilka ton substancji i pewnie ponad setkę opakowań zbiorczych. A zawartość każdego musi być po raz kolejny szczegółowo przebadana, zarówno pod kątem zawartości substancji aktywnych, cech fizyko-chemicznych, jak i zanieczyszczeń mikrobiologicznych czy chemicznych. Znowu ogromne koszta i nakład pracy, ale nie może być niedomówień czy wątpliwości. To my ponosimy odpowiedzialność za produkt i my gwarantujemy jego jakość i bezpieczeństwo.

Etap 8: Pozytywny „status GIS”.

Kwestia bezpieczeństwa dla Konsumenta nie podlega jakiejkolwiek polemice, dlatego przed wprowadzeniem do obrotu na rynek polski produkt ten musi być notyfikowany do Głównego Inspektora Sanitarnego. Bez pozytywnego rozpatrzenia jakości produktu w tym zakresie, cały projekt może zostać zaprzepaszczony. Realnie podchodząc jednak do problemu, nie mam się czego obawiać. Systematycznie realizowany od kilkunastu lat system szkoleń z prawa żywieniowego, prowadzony dla pracowników Olimp przez autorytety w tej dziedzinie, daje bardzo dokładne rozeznanie w temacie bezpieczeństwa żywności oraz tego, co z absolutnym przekonaniem można oferować naszym Klientom.

Etap 9: Produkcja.


Cel prawie osiągnięty i teoretycznie najtrudniejsze działania już za mną. Faktycznie jednak najbardziej newralgiczny etap całego procesu dopiero mnie czeka – produkcja. Jeśli coś ma pójść niezgodnie z planem, to wbrew wszelkiej logice i całości działań zapobiegawczych, może zdarzyć się właśnie teraz. Muszę uprzedzić wszystkie osoby zaangażowane w proces o jego krytycznych elementach. Właśnie wtedy muszą też być pobierane i szybko analizowane próbki przez Dział Kontroli Jakości. Musimy mieć pewność, że charakterystyka substancji aktywnych nie ulega zmianie. Wszystko inne, czego nie da się przewidzieć, musi być błyskawicznie rozwiązane w danym miejscu i czasie przez doświadczoną kadrę. Nie może być opóźnień.

Etap 10: Końcowa kontrola jakości i zwolnienie produktu do sprzedaży.

Najcięższym egzaminem dla technologa prowadzącego cały projekt pozostaje potwierdzenie absolutnie wszystkich atrybutów produktu z wcześniejszymi założeniami. Najsurowszym rewidentem pozostaje Dział Kontroli Jakości – nie przeoczy najmniejszej drobnostki. Tu się nie przechodzi warunkowo. Albo produkt idealnie spełni założenia, albo czeka go utylizacja. Nie, to nie wchodzi w grę, za duże mamy w tym doświadczenie, aby popełniać błędy. Cel zostanie osiągnięty, wraz z uzyskaniem certyfikatu potwierdzającego zgodność absolutnie wszystkich informacji deklarowanych na etykiecie. Gotowe!

Etap 11: Droga do sukcesu jest ciągle w budowie…

Otwieram oczy, a światło poranka gwałtownie zwęża mi źrenice, dając zastrzyk energii… Zaczyna się kolejny dzień, który stawia wyzwania i zadania do realizacji. Nie ma w nim przypadku, wszystko jest dokładnie zaplanowane i przemyślane.

Istniejemy po to, by być o krok przed potrzebami osób poszukujących najwyższej jakości, wsparcia ich pasji i dążeń, pozostających w kulcie zdrowego ciała.

To dla nich działają pracownicy Olimp Laboratories®, tak codziennie budzą się do życia…

dr inż. Piotr Kaczka