HRT a rak prostaty

7 listopada 2017
1 885 Wyświetleń

(HRT – Hormonalna Terapia Testosteronem)

Strach przed rakiem gruczołu krokowego pozostaje dla lekarzy jednym z głównych problemów związanych z terapią testosteronem, a także powodem odmawiania mężczyznom cierpiącym na hipogonadyzm przepisania owej terapii 1,2.

Ten strach utrzymuje się mimo prowadzenia przez ostatnią dekadę wzmożonych badań, w których wyraźnie odrzucono przekonanie, że terapia testosteronem zwiększa ryzyko raka gruczołu krokowego u ogólnej populacji mężczyzn3-5.

Oprócz raka gruczołu krokowego łagodny przerost gruczołu krokowego (ang. benign prostatic hyperplasia, BPH) z towarzyszącymi objawami ze strony dolnych dróg moczowych (ang. lower urinary tract symptoms, LUTS) mieści się również często wśród obaw związanych ze stosowaniem terapii testosteronowej6.

W artykule tym streszczę i skomentuję wyniki „Rejestru Hypogonadyzmu wśród Mężczyzn” (RHYME): dużego, prospektywnego rejestru mężczyzn o różnej narodowości, cierpiących na niedobór testosteronu, rejestru zaprojektowanego i wcielonego specjalnie do oceny wyników raka gruczołu krokowego u cierpiących na hipogonadyzm mężczyzn, których poddawano terapii testosteronem – w porównaniu do nieleczonych mężczyzn również cierpiących na hipogonadyzm lub w porównaniu do wyników populacji ogólnej7.

KLUCZOWE KWESTIE

• BPH, LUTS i rak gruczołu krokowego od dawna uważane są za największe ryzyko związane z terapią testosteronem, ale gromadzone badania wskazują, że obawy te są

(…)

CO WNOSI TO BADANIE

„Rejestr Hypogonadyzmu wśród Mężczyzn”(RHYME) jest dużym, prospektywnym rejestrem mężczyzn z niedoborem testosteronu. Został on zaprojektowany i wcielony specjalnie do oceny ryzyka wystąpienia raka gruczołu krokowego u mężczyzn, których poddawano terapii testosteronem w porównaniu do nieleczonych mężczyzn cierpiących na niedobór testosteronu lub w porównaniu do populacji ogólnej.

Głównym celem było zbadanie prospektywnego związku pomiędzy terapią testosteronową a stanem zdrowia gruczołu krokowego

(…)

KOMENTARZ

Badanie RHYME wyraźnie potwierdza wyniki uzyskane w poprzednich badaniach wykazujących, że terapia testosteronem nie zwiększa ryzyka wystąpienia problemów z gruczołem krokowym. W ostatnim badaniu wykazano, że rok terapii testosteronem z wykorzystaniem undekanianu testosteronu w grupie mężczyzn cierpiących na hipogonadyzm (w przedziale wiekowym 42-70 lat) —zwiększał poziom testosteronu z 6,2 nmol/L (178 ng/dL) do 17,2 nmol/L (496 ng/dL) — nie wpływał na poziom PSA, objętość gruczołu krokowego i maksymalny przepływ moczu15. Badanie to sugeruje również, że terapia testosteronem nie stwarza zagrożenia dla rozwoju raka prostaty, ponieważ po takiej terapii nie stwierdzono istotnych różnic w histologii gruczołu krokowego15.

Należy zauważyć, że

(…)

Cały artykuł do przeczytania w 47. numerze magazynu Perfect Body w sprzedaży na początku listopada 2017 w:

  • salonach prasowych Kolporter, Empik oraz RUCH,

  • punktach Perfect Body Center,

  • najlepszych sklepach z suplementami diety i odżywkami dla sportowców,

  • prestiżowych klubach fitness.