HIGIENA SZKODZI MIĘŚNIOM!

16 lutego 2017
1 562 Wyświetleń

No może niekoniecznie do końca tak jest, ale chciałem zwrócić Waszą uwagę na ciekawe doniesienie naukowców z Uniwersytetu Kalifornijskiego, którzy postanowili sprawdzić, jaki wpływ na mięśnie (zarówno szkieletowe, jak i mięsień sercowy) może wywierać związek chemiczny popularny np. w mydłach antybakteryjnych czy też w pastach do zębów, jak i wielu innych środkach zapewniających szeroko rozumianą higienę – triclosan.

Niestety nie mam dobrej wiadomości dla tych z Was, którzy stosują środki chemiczne zawierające triclosan i jednocześnie starają się dbać o mięśnie. Naukowcy stwierdzili bowiem jego negatywny wpływ (i to zarówno podczas badań in vitro – w laboratorium, jak podczas badań in vivo – na żywych organizmach) na zdolności naszych mięśni! Gdy zmierzono siłę uścisku myszy (swoją drogą chciałbym zobaczyć urządzenie do treningu uścisku dla myszy J) to przez 60 minut po podaniu triclosanu (w dawce ≥12.5 mg/kg i.p.) owa siła spadała nawet o 18%!

Osłabia więc mięśnie (te widoczne), ale, co bardziej niepokojące, również zmniejsza (u myszy) aż o 25% czynność pracy serca przez okres do 20 minut od ekspozycji! Kolejną niepokojącą obserwację przyniosły eksperymenty na rybach. Okazało się bowiem, że wystawione przez tydzień na kontakt z triclosanem wykazywały się mniejszą chęcią do pływania.  Jak podkreślają sami badacze, zważywszy na to, redukcja aktywności już rzędu 10% może zagrozić życiu niektórych zwierząt, są oni zdumieni znacznym osłabieniem pobudzenia nerwowo-mięśniowego jakie zaobserwowali.

Oczywiście nie chciałbym, abyście teraz mieli wymówkę i zaprzestali dbania o higienę osobistą, ale może warto dokładniej przyglądać się etykietom produktów, których używacie i dokonywać świadomych wyborów.

Zbyszko Tarczewski

Bibliografia:

Cherednichenko G, Zhang R, Bannister RA, Timofeyev V, Li N, Fritsch EB, Feng W, Barrientos GC, Schebb NH, Hammock BD, Beam KG, Chiamvimonvat N, Pessah IN., Triclosan impairs excitation-contraction coupling and Ca2+ dynamics in striated muscle, Proc Natl Acad Sci U S A. 2012 Aug 13.

Chemical widely used in antibacterial hand soaps may impair muscle function, www.news.ucdavis.edu