Fosforan kreatyny

9 października 2017
2 090 Wyświetleń

Jednym z najlepiej przebadanych, bezpiecznych i niewątpliwie najskuteczniejszych suplementów diety niezmiennie pozostaje kreatyna. Obecnie rynek oferuje ogromną mnogość jej form – na chwilę obecną naliczyłem około 20. Jest mało realne, aby przeciętnie zorientowany w tematyce suplementacji sportowej amator wysiłku był absolutnie bezpieczny w obliczu marketingowych zagrań nieuczciwych producentów. Starają się oni za wszelką cenę sprzedać swój unikatowy, nowoczesny i mocny, jak nigdy dotąd, produkt. Przyjrzyjmy się, ile prawdy jest w niektórych nowościach i dlaczego poważne firmy, o ugruntowanej i cenionej jakości swoich wyrobów, od lat zajmujące się produkcją suplementów diety dla sportowców, nawet nie zawracają sobie głowy pewnymi „unikatowymi” substancjami, choć z pewnością by mogły (chociażby ze względów marketingowych czy płytkiej chęci zysku). Jak faktycznie przedstawia się zasadność stosowania suplementu diety w formie fosforanu kreatyny (PCr) lub soli sodowej/ potasowej fosforanu kreatyny (Na2PCr/ K2PCr)?

Fosforan kreatyny bardzo bliski ciału

Ilość ATP na stałe obecna w mięśniach wystarcza do podtrzymania skurczów na około sekundę. W związku z czym mięśnie muszą na bieżąco produkować ATP, zapewniając sobie jednocześnie stałe dostawy grup fosforanowych, przenoszonych przez kreatynę do miejsca wytwarzania ATP. Kreatyna połączona z grupą fosforanową (fosforan kreatyny, PCr) jest donorem tych grup pozwalających na odtwarzanie poziomu ATP przez okres około 8-10 sekund intensywnego wysiłku. Niestety w warunkach postępującego zmęczenia i rosnącego zakwaszenia środowiska komórki mięśniowej, obniża się stabilność PCr i następuje jej rozpad do kreatyniny wydalanej wraz z moczem. W konsekwencji zdolność komórki do odtwarzania puli ATP ulega obniżeniu, co za tym idzie, zdolność do kontynuowania wysiłku maleje.

Ideałem byłoby wtedy podać fosforan kreatyny, który błyskawicznie by dotarł do mięśni i odbudował mocno nadszarpniętą pulę PCr, dając nowy zastrzyk energii. A jeszcze lepiej byłoby podawać fosforan kreatyny w formie napoju przez cały okres trwania wysiłku i pracować bez większego zmęczenia przez cały czas. Tak byłoby idealnie… praktyka jednak mocno odbiega w tym przypadku od perfekcji. A to właśnie pragnieniami i niewiedzą konsumentów karmią się nieuczciwi producenci, którzy ponad wszelką miarę wywyższają właściwości fosforanu kreatyny potrafiącego, według nich, wywołać w mięśniach „pulsujące uczucie rozrywającego wzrostu” i to bez stosowania jakiejkolwiek diety czy treningu. Z wrodzonej ciekawości przyjrzyjmy się bliżej temu tematowi.

Fosforan kreatyny to naprawdę niezwykły i bardzo efektywnie działający związek, ale tylko w momencie, gdy znajduje się w komórce mięśniowej (bądź na błonie komórkowej), a nie stoi przed Wami w puszce w postaci suplementu.

Choć wielu tzw. „ekspertów od suplementacji” ze wszystkich sił stara się sugerować, że skoro fosforan kreatyny naturalnie występuje w naszych ciałach i jest to bardzo aktywna postać kreatyny, to suplementacja tym związkiem jest ze wszech miar pożądana i jedynie słuszna. Nic bardziej mylnego. Cały problem z prawdziwością ich zapewnień leży w stabilności PCr oraz jego biodostępności, czyli tego, jak efektywnie nasz organizm potrafi go przyswoić z przewodu pokarmowego, przetransportować do komórek docelowych i do nich wprowadzić. Po drodze ma przecież do pokonania jeden z największych bioreaktorów, jakim jest nasz przewód pokarmowy.

Każdy chemik z pewnością pamięta, że słabszy kwas jest wypierany ze związku przez kwas silniejszy lub trudniej lotny. Dostający się do żołądka fosforan kreatyny jest narażony na bardzo szybką degradację z wydzieleniem fosforanu (reszta słabszego od HCl kwasu). I dokładnie tak jest.

W żołądku kończy się „życie” tak zachwalanej przez niektórych producentów unikalnej formy kreatyny – fosforanu.

Jeśli logiczne rozumowanie i podstawowe prawa chemiczne nie wszystkich przekonują, to można sięgnąć nieco głębiej do nauki i wykorzystać jej bardziej zaawansowane narzędzia. W 2002 roku Cecconi i współpracownicy (1), wykorzystując w swych badaniach jądrowy rezonans magnetyczny, określili wartości pH, w jakich obserwowali stabilną cząsteczkę fosforanu kreatyny. W dominującej ilości występowała ona w przedziale pH 7,0 – 9,0. Co, jak łatwo zauważyć, dalekie jest od pH 1,5-2,0 typowego dla środowiska żołądka zdrowego człowieka. W takich warunkach czas istnienia fosforanu kreatyny jest skrajnie niski, co pozwala przypuszczać, że rozpada się on praktycznie od razu po dostaniu się do kwaśnych soków żołądkowych. Dalej pozostaje już zwykła, czysta kreatyna, która przechodzi do kolejnych części przewodu pokarmowego, gdzie jest wchłaniana.

Nawet zakładając już skrajnie optymistycznie, że fosforan kreatyny w jakiś cudowny sposób „obroni się” przed kwasem solnym i przemknie do jelita cienkiego, to występujące w tym miejscu enzymy staną się kolejnym elementem skutecznie przyczyniającym się do jego degradacji. Ale nawet jakby i one okazały się nieskuteczne, to los fosforanu kreatyny zostanie bezapelacyjnie przesądzony w krwiobiegu.

Zgodnie z wynikami badań farmakokinetyki PCr prowadzonymi na szczurach (2) degradacja fosforanu kreatyny w plazmie krwi następuje błyskawicznie i pierwsze produkty rozpadu rejestruje się już po 2 min od momentu podania dożylnego.

Pozostaje Ci teraz samemu krytycznie ocenić szanse na to, że „ekskluzywny” fosforan kreatyny zakupiony przez Ciebie w formie bardzo drogiego suplementu diety dotrze do Twoich komórek mięśniowych i jeszcze do nich wniknie, aby następnie zapewnić muskułom „rozrywający wzrost”.

Coś może z tego masz

Zapłaciłeś duże pieniądze za coś, co już na początku się rozpadło, nim jeszcze dobrze zdążyłeś to popić. Mimo iż okazało się, że z fosforanu kreatyny nic nie będzie i w magiczny sposób nie wypełni on puli PCr produkowanego przez Twoje komórki w trakcie wysiłku, to wiadomo, że na efekt kreatyny zawsze możesz liczyć. Po działaniu kwasu solnego w żołądku została Ci czysta kreatyna. Ale ile tak naprawdę jej dostarczyłeś, spożywając fosforan? 62,3 % tego, co połknąłeś, bo taki jest procentowy udział czystej kreatyny w fosforanie kreatyny.

Spokojnie więc możesz przyjąć, że ponad 30% zawartości strasznie drogiej, jak na kreatynę, formy ni mniej ni więcej tylko wyrzuciłeś do kosza.

A mogłaby być za to puszka normalnej, popularnej kreatyny lub inny potrzebny Ci suplement.

Tak, PCr działa, tylko nie w sposób, jaki mówi powszechnie panująca opinia kreowana przez potentatów sprzedaży fosforanu kreatyny, jakoby miałaby to być szczególnie silna forma, a niekiedy jedyna skuteczna w suplementacji. Nic podobnego. Większość niedoinformowanych konsumentów „daje się podejść”, bo coś z tym fosforanem im „dzwoni”. Słyszeli, że aby kreatyna mogła działać, musi się związać z fosforanem. Suplementacja gotowym, kompleksowym związkiem wydaje się słuszna. Ale tylko się wydaje.

Fosforan kreatyny działa, ale nie jako fosforan, tylko najzwyklejsza bezwodna kreatyna,

która, podobnie jak ta z pożywienia, jest absorbowana przez nasz przewód pokarmowy. Jak dotychczas nie ma żadnych danych dowodzących, że stosowanie fosforanu kreatyny kiedykolwiek przynosiło więcej korzyści, niż suplementacja monohydratem kreatyny. Jest za to wiele dowodów na to, ze PCr to zwykła marketingowa ściema.

Czytaj Perfect Body, sprawdzaj, myśl i kalkuluj, bo taka rozrzutność w dobie kryzysu jest, co najmniej, nie na miejscu.

dr inż. Piotr Kaczka

Bibliografia:

1)      Cecconi F et al.  Complex formation equilibria of phosphocreatine with sodium, potassium and magnesium ions. Polyhedron (June 2002), 21 (14-15), pg. 1481-1484

2)      Zou LL et al., Pharmacokinetics and metabolic disposition of exogenous phosphocreatine in rats. Yao Xue Xue Bao. 2011 Jan;46(1):75-80.