Fizjologiczny kaloryfer czyli Brązowa TKANKA TŁUSZCZOWA

20 stycznia 2017
1 715 Wyświetleń

Tkanka tłuszczowa jest obecnie niezwykle interesującym obiektem badań naukowych przede wszystkim z uwagi na jej funkcje w organizmie oraz związek z występowaniem licznych chorób. Szeroko propagowany model eliminowania tkanki tłuszczowej propagowany zwłaszcza w świecie medialnym stał się inspiracją do poszukiwania nowych środków, metod, strategii, a nawet terapii poświęconych skutecznemu niszczeniu tego „niepożądanego” składnika ludzkiego ciała. Rzeczywiście rozregulowanie masy tkanki tłuszczowej może prowadzić do wystąpienia licznych dysfunkcji, a nawet inicjacji wielu chorób związanych nie tylko z kontrolą apetytu, ale także z zaburzeniami wewnątrzwydzielniczymi i metabolicznymi.

(…)

Biorąc pod uwagę obecny stan wiedzy, komórkę tłuszczową z pewnością można nazwać wielofunkcyjnym, chemicznym generatorem, zdolnym do produkcji wielu substancji, które za pośrednictwem krwi jako nośnika pełnią istotną funkcję regulacyjną.

(…)

BRĄZOWA VS BIAŁA

Mimo iż zdecydowanie więcej rezultatów wykonanych dotychczas doświadczeń wyraźnie akcentuje znaczenie białych adipocytów w regulacji równowagi energetycznej, świat nauki w ostatnich latach zdominowały zagadnienia związane z brązową tkanką tłuszczową jako potencjalnym narzędziem walki z nadmiarem tłuszczu w organizmie.

(…)

Zrozumienie mechanizmów charakteryzujących i różnicujących tkankę tłuszczową zlokalizowaną w różnych obszarach ludzkiego ciała ma być w przyszłości kluczem do manipulacji molekularnych pozwalających na modelowanie intensywności przemian metabolicznych o znaczeniu energetycznym.
 

cały artykuł do przeczytania w 43. numerze magazynu Perfect Body w sprzedaży na początku stycznia 2017 w: 

  • salonach prasowych Kolporter, Empik oraz RUCH,

  • punktach Perfect Body Center,

  • najlepszych sklepach z suplementami diety i odżywkami dla sportowców,

  • prestiżowych klubach fitness.

PB43_1