Elektrostymulacja I przyrosty mięśniowe

14 lutego 2017
1 514 Wyświetleń

 

Doniesienie naukowe bazuje co prawda na zawodnikach rugby, ale w moim odczuciu wnioski z tego badania możemy interpolować na wszystkie osoby, które trenują ciężko i to zarówno siłowo, jak i wytrzymałościowo.

W badaniu przeprowadzonym przez naukowców z Wielkiej Brytanii oraz Szwecji wzięło udział dwudziestu pięciu profesjonalnych zawodników rugby. Słowo „profesjonalnych” zostało tutaj wytłuszczone celowo, po to, aby zwrócić Waszą uwagę na znaczenie tego badania. Nie potrafię sobie bowiem wyobrazić, aby zawodnicy tej dyscypliny sportowej oszczędzali się na treningach. Wręcz przeciwnie, jestem pewien, że są otwarci na wszystko, co pozwoli im trenować lepiej, ciężej i z większym zaangażowaniem, przez co będą mogli powiększać zasobność swoich portfeli.

Eksperyment trwał dwa tygodnie i po tym okresie uczestnicy badania zauważyli u siebie wzrost poziomu energii oraz entuzjazmu. Naukowcy dołożyli od siebie obserwacje o szybszym powrocie do wartości wyjściowych poziomu kinazy kreatynowej. Wszystko to dzięki wykorzystaniu m.in. urządzeń do elektrostymulacji mięśni.

Z wniosków możemy wysnuć teorię, że elektrostymulacja będzie pomagała w szybszej regeneracji po ciężkich treningach. Okazuje się zatem, że nie tylko REANIMATOR™ PRO działa dobrze po ciężkich treningach. Może nadszedł czas na odnalezienie zakurzonych urządzeń do elektrostymulacji mięśni gdzieś na dnie szafy.

Zbyszko Tarczewski

Bibliografia:

Beaven CM, Cook C, Gray D, Downes P, Murphy I, Drawer S, Ingram JR, Kilduff LP, Gill N., Electrostimulation Enhances Recovery during a Rugby Pre-Season, Int J Sports Physiol Perform. 2012 Jul 31.