Ekstrakt z zielonej herbaty wsparciem dla układu krążenia

26 czerwca 2019
430 Wyświetleń

Zielona herbata uważana jest za jeden z najzdrowszych napojów na świecie. Swoje właściwości prozdrowotne zawdzięcza obecności polifenoli, czyli związków zaliczanych do naturalnych antyoksydantów. Najważniejszymi polifenolami, znajdującymi się w zielonej herbacie, są katechiny, a dokładniej jest to galusan epigallokatechiny. Co ciekawe, zielona herbata nie musi być koniecznie spożywana wyłącznie w postaci płynnej. Coraz częściej można ją spotkać w postaci sproszkowanych ekstraktów, które zawierają jeszcze więcej cenniejszych związków.

Za jedną z ważniejszych funkcji, jakie przypisuje się zielonej herbacie, jest jej korzystny wpływ na układ sercowo-naczyniowy. Czy są to potwierdzone informacje? Warto spojrzeć, co mówią na ten temat badania naukowe…

Po pierwsze – dobra na odchudzanie

Za jeden z ważniejszych czynników ryzyka rozwoju chorób układu krążenia uważa się podwyższony poziom cholesterolu we krwi. Przeprowadzono wiele doświadczeń, w których analizowano, jak spożycie zielonej herbaty wpływa na gospodarkę lipidową. Eksperymenty wykonane na zwierzętach pokazały, że katechiny zielonej herbaty mogą hamować aktywność kluczowych enzymów biorących udział w biosyntezie lipidów, a także redukować wchłanianie jelitowe cholesterolu, wpływając w ten sposób na poprawę profilu lipidowego krwi.

W metaanalizie opublikowanej na łamach czasopisma The American Journal of Clinical Nutrition wskazano, że kobiety, które spożywały codziennie ekstrakt z zielonej herbaty przez rok, cechowały się niższym stężeniem cholesterolu całkowitego, cholesterolu LDL i triglicerydów we krwi. Warto zauważyć, że obniżenie poziomu cholesterolu było bardziej widoczne u kobiet, które przed przystąpieniem do badań miały jego wysokie stężenie we krwi (>200 mg/dl).

Podobne wyniki uzyskano w innej metaanalizie, w której autorzy stwierdzili, że spożywanie ekstraktu z zielonej herbaty przyczynia się do obniżenia poziomu cholesterolu całkowitego i cholesterolu frakcji LDL we krwi osób dorosłych.

Po drugie, przeciwna cholesterolowi i nadciśnieniu

Udokumentowano, że skuteczna dawka ekstraktu z zielonej herbaty, przy której następowała poprawa profilu lipidowego krwi osób badanych, to 250 mg/dzień.

Tadayon M. i wsp. przeprowadzili badania randomizowane, kontrolowane placebo, podczas których sprawdzali wpływ zielonej herbaty na stężenie cholesterolu we krwi u kobiet w wieku postmenopauzalnym. Naukowcy odnotowali, że suplementacja dwoma kapsułkami zawierającymi ekstrakt z zielonej herbaty (400 mg), dwa razy dziennie przez 4 tygodnie, spowodowała znaczące obniżenie poziomu cholesterolu całkowitego (o aż 18,1 mg/dl), a także cholesterolu LDL i triglicerydów.

Zielonej herbacie przypisuje się również działanie hipotensyjnie (obniżające ciśnienie tętnicze krwi). Wyniki metaanalizy opublikowanej w 2015 roku pokazały, że spożycie ekstraktu z zielonej herbaty wiązało się z obniżeniem zarówno skurczowego, jak i rozkurczowego ciśnienia krwi, u osób z nadwagą i otyłością. Analiza 13 badań naukowych również potwierdziła, że ekstrakt z zielonej herbaty wpływa korzystnie na regulację ciśnienia krwi. Dodatkowo stwierdzono, że właściwości hipotensyjne zielonej herbaty są bardziej widoczne u osób z wyjściowo podwyższonym, skurczowym ciśnieniem tętniczym krwi (>130 mmHg).

Jednoczesne obniżenie stężenia  cholesterolu całkowitego i triglicerydów we krwi oraz skurczowego i rozkurczowego ciśnienia krwi odnotowano, wskutek suplementacji ekstraktem z zielonej herbaty w dawce 379 mg/dzień przez 3 miesiące, wśród osób otyłych z nadciśnieniem tętniczym.

Z kolei w badaniach na populacji chińskiej zaobserwowano, że osoby spożywające wyższe ilości zielonej herbaty miały mniejsze ryzyko (o 11%) rozwoju choroby wieńcowej serca, w porównaniu do osób spożywających jej małe ilości.

Podsumowanie

Zielona herbata w postaci ekstraktu może być jednym z tych produktów, które realnie wpływają pozytywnie na kondycję naszego układu krążenia. W wielu badaniach potwierdzono jej skuteczność działania w obniżaniu stężenia cholesterolu we krwi, a także w redukowaniu ciśnienia tętniczego. Efekt ten może być osiągnięty przy regularnym stosowaniu ok. 250-400 mg ekstraktu z zielonej herbaty dziennie. Działanie to może przełożyć się w przyszłości na mniejsze ryzyko wystąpienia wielu problemów sercowo-naczyniowych, takich jak np. nadciśnienie tętnicze, miażdżyca czy niedomoga serca.

Bartosz Kulczyński