Dlaczego zawał zwiększa ryzyko kolejnego zawału?

22 grudnia 2016
1 879 Wyświetleń

Wiedzieliśmy od dawna, że pacjenci po zawale serca narażeni są na zwiększone ryzyko wystąpienia drugiego zawału lub udaru mózgu, a teraz wiemy dlaczego – mówi Matthias Nahrendorf z Centrum Biologii Systemów MGH. Zawał serca nie tylko uszkadza komórki mięśnia sercowego, ale i uruchamia kaskadę zapalną, która – poprzez pogarszanie miażdżycy – powoduje wzrost ryzyka wystąpienia kolejnego zawału. 

Naukowcy, wykorzystując model myszy genetycznie zaprogramowanych do rozwoju miażdżycy, przeprowadzili serię eksperymentów pokazujących, iż doświadczalnie wywołane ataki serca prowadzą do zmian w odległych blaszkach miażdżycowych. Wzrasta w nich aktywność enzymów rozkładających włóknistą otoczkę, która zapewnia integralność blaszki miażdżycowej. Po jej naruszeniu blaszka staje się niestabilna, wzrasta skłonność do pękania i tworzenia się zakrzepów. W blaszkach miażdżycowych z naruszoną otoczką dochodzi również do gromadzenia się monocytów i innych komórek układu immunologicznego, związanych z tworzeniem reakcji zapalnych. Pod wpływem aktywności współczulnego układu nerwowego dochodzi do zwiększonego uwalniania ze szpiku kostnego komórek macierzystych, które następnie przekształcają się w monocyty. 

Reakcja na uraz „walcz albo uciekaj” stymuluje układ odpornościowy do gojenia się ran. Ale kiedy „rana” dotyczy serca i spowodowana jest miażdżycą, zwiększona aktywność układu immunologicznego przyspiesza istniejącą wcześniej chorobę – wyjaśnia koordynator badania. 

Odkrycie to, wspierane z dotacji Narodowego Instytutu Zdrowia (NIH), wskazuje na możliwość zupełnie nowego podejścia do chorób układu krążenia. Obecnie lekarze skupiają się na redukcji czynników ryzyka, takich jak: podwyższone stężenie cholesterolu i ciśnienie krwi, ale nie na zapaleniu. Naukowcy mają nadzieję, że wyniki ich pracy pomogą to zmienić. 

dr Iga Piekarska-Kaczka

Bibliografia:

Dutta P. i wsp. Myocardial infarction accelerates atherosclerosis. Nature 2012; 487.

Massachusetts General Hospital. Immune Response to Heart Attack Worsens Atherosclerosis, Increases Future Risk. 2012, June 27.