Czym jest talent do biegania?

3 lutego 2019
1 835 Wyświetleń

Czy zastanawialiście się kiedyś, czym w ogóle jest talent do biegania? Dlaczego o niektórych mówimy, że mają wybitne predyspozycje do sportu, a o innych nie? Czy wypadkową talentu jest tylko i wyłącznie wynik, jaki biegacz osiągnie na mecie?

Czym jest talent?

Talent to pojęcie niezwykle ogólne. W moim aparacie pojęciowym postrzegam go jako zbiór cech psycho-fizycznych, które determinują możliwości ponadprzeciętnego nabycia umiejętności w danej dziedzinie. Innymi słowy – potrafimy się czegoś nauczyć szybciej od innych i w tej materii uzyskać wysoki poziom. Jak to się ma do biegania?

On trenuje tak, jak ja, a jest szybszy…

Pewnie nie raz zauważyliście, że w bieganiu sprawiedliwości nie ma. Ktoś trenuje latami, wylewa siódme poty, aby cokolwiek w bieganiu osiągnąć. Wreszcie po latach udaje mu się złamać 4 godziny w maratonie. Ktoś inny nie trenując prawie wcale, biegając okazyjnie, można by rzec – dla relaksu, startuje w maratonie i uzyskuje wynik 3:30. Dlaczego tak się dzieje?

Genetyka – główny napęd talentu

Pierwsza rzecz to genetyczne predyspozycje, na które składa się mnóstwo elementów. Tensja włókien mięśniowych, sprawnie działający układ krwionośny, który pozwala efektywnie rozprowadzać tlen po organizmie, mocne serce, płuca, a nawet układ kostny. To wszystko ma niebywały wpływ na to, jak biegamy, jak szybko się regenerujemy i jakie wyniki osiągamy. Stąd też mamy tak ogromne różnice czasowe w biegach, bez względu na dystans.

Silna głowa mocy doda

Kolejny element to psychika. Aby wykrzesać ze swojego organizmu jak najwięcej, potrzebna jest klasyczna sportowa mentalność; ukierunkowanie na cel i umiejętność radzenia sobie w sytuacjach, w których organizm jest już wyczerpany. Najlepsi zawodnicy na świecie potrafią przyspieszyć w momencie, w którym teoretycznie powinni już leżeć z wyczerpania. To zasługa nie tylko bardzo wytrenowanego organizmu, ale też odpornej psychiki.

Jeśli urodziłeś się ze znakomitymi predyspozycjami genetycznymi, a do tego masz ogromne ambicje i nastawienie na cel, to możesz się tylko cieszyć – taka kompilacja cech psycho-fizycznych daje Ci pierwszeństwo w drodze po dobry wynik. Jeśli dodasz do tego ciężką pracę na treningach, możesz osiągnąć naprawdę wiele.

Ciężki trening – nie dla każdego

Niektórzy są zdania, że najważniejszy w drodze do sukcesu jest ciężki trening. Ma to również dwie strony medalu. Z jednej strony jest to prawda – tytanowa praca na treningach jest niezbędna, aby osiągnąć sukces. Z drugiej strony – nie każdy może sobie pozwolić na ciężki trening, bo do tego niezbędny jest właśnie wspomniany wcześniej zespół cech psychofizycznych. Możesz więc, ciężko trenując, dojść do pewnego poziomu, ale nie powinieneś siebie obwiniać, jeśli nie możesz dogonić kogoś, kto zaczynał z podobnego pułapu, co Ty.

2:56:47 w maratonie po 10 latach treningów = brak predyspozycji

Przykładów jest mnóstwo, ale podam swój przykład. Gdy zaczynałem biegać, uzyskałem wynik w maratonie 3:57. Mój kolega nabiegał wówczas również coś koło 4 godzin. Kolega po 3 latach treningów doszedł do poziomu 2:40. Ja musiałem trenować ponad 10 lat, aby w ogóle złamać 3 godziny. Na początku myślałem, że może źle trenuję, że może coś robię nie tak. Dziś wiem już, że jego predyspozycje są po prostu znacznie większe. Czy ma on jednak talent do biegania? Nie szastałbym tym słowem na prawo i lewo, bo „talent” to wielkie słowo! Z pewnością ma predyspozycje, ale słowo „talent” zarezerwowałbym dla tych, którzy z biegania potrafią się utrzymać, uzyskując wyniki na najwyższym poziomie.

Pokonaj granice

Jakkolwiek byśmy nie postrzegali kwestii predyspozycji do biegania – warto przekraczać swoje własne granice. Starać się biegać coraz lepiej, wydajniej, dalej i szybciej. Sprawdzać granicę swoich możliwości i wykorzystywać swoje atuty – mocny organizm, silną psychikę czy upór w dążeniu do celu. Warto trenować i wyciągać wnioski, nad którymi elementami pracować, aby być jeszcze lepszym i – co najważniejsze – biegać regularnie. Biegając raz czy dwa razy w tygodniu, nigdy nie dowiesz się, na co Cię stać. I nawet, jeśli ktoś biegający tak mało, jak Ty, z łatwością pokonuje Cię na zawodach, to również nie daje Ci żadnej skali porównawczej. Przestań więc się nad sobą użalać i zacznij trenować, a dopiero wtedy dowiesz się, czy masz jakiekolwiek predyspozycje do biegania.

Autor: Tomasz Peisert