Czym różni się stosowanie STERYDÓW ANABOLICZNYCH od HORMONALNEJ TERAPII ZASTĘPCZEJ testosteronem?

24 lutego 2017
2 228 Wyświetleń

Głównym powodem, dla którego hormonalna terapia zastępcza testosteronem jest tak kontrowersyjna, jest to, że testosteron jest nadużywany zarówno przez sportowców, jak i zwykłe osoby1. Naukowe dowody nie pozostawiają wątpliwości, iż testosteron jest niezwykle skuteczny w zwiększaniu masy mięśniowej i poprawianiu sprawności fizycznej1-3.

Etyczna kwestia fair play w sporcie, w połączeniu z dobrze znanymi niekorzystnymi skutkami zdrowotnymi ponadfizjologicznych dawek sterydów anabolicznych 4-14, sprawiła, że medycznie legalna hormonalna terapia zastępcza testosteronem (czyli TZT, terapia testosteronowa lub leczenie testosteronem) ma złą reputację i pozbawiła wielu ludzi cierpiących na niedobór testosteronu możliwości potrzebnego ze względów medycznych leczenia tym hormonem15.

W tym artykule wskażę zasadnicze różnice pomiędzy używaniem testosteronu w ramach hormonalnej terapii zastępczej — czyli terapii testosteronowej lub leczenia testosteronem — a nadużywaniem sterydów anabolicznych i wyjaśnię, dlaczego leczenia testosteronem, które z definicji jest medycznie zalecane i nadzorowane, nie można porównywać z nadużywaniem sterydów anabolicznych.

(…)

Stwierdzenie, że terapia testosteronem — która jest nadzorowanym procesem terapeutycznym — jest zła, ponieważ niesie ryzyko uzależnienia, jest absurdem.

PODSUMOWUJĄC

Jak wspomniałam w poprzednim artykule „TERAPIA ZASTĘPCZA TESTOSTERONEM – dlaczego jest tak kontrowersyjna?” (nr 18. magazyn Perfect Body), wymieniona terapia budzi kontrowersje tylko dlatego, że coś może być nadużywane, ale to nie oznacza, że nie ma medycznie legalnego wykorzystania.

Wszystko może być nadużywane, nawet jedzenie!

A jeśli ktoś ma ochotę wykorzystać coś w niewłaściwy sposób lub w nadmiernym stopniu, zrobi to niezależnie od kwalifikacji prawnej nadużywanej rzeczy.

Rozważając ogromne korzyści zdrowotne, które wynikają z terapii testosteronem u mężczyzn

(…)

Perfect Body #44

Cały artykuł do przeczytania w 44. numerze magazynu Perfect Body w sprzedaży na początku marca 2017 w:

  • salonach prasowych Kolporter, Empik oraz RUCH,

  • punktach Perfect Body Center,

  • najlepszych sklepach z suplementami diety i odżywkami dla sportowców,

  • prestiżowych klubach fitness.