BEZ WĘGLOWODANÓW NA TRENINGU

6 grudnia 2016
2 661 Wyświetleń

Diety ketogeniczne od zawsze wzbudzały wiele kontrowersji. Jedni zachwycają się prostotą oraz wynikami, jakie można dzięki nim osiągnąć, inni wskazują, że dieta ketogeniczna nie musi przynosić lepszych efektów w redukcji tkanki tłuszczowej niż inne diety, że wcale nie jest łatwa ani przyjemna w codziennym stosowaniu, że nie należy do najzdrowszych z diet i może powodować osłabienie kondycji. To ostatnie stwierdzenie postanowili sprawdzić włoscy naukowcy z Uniwersytetu w Padwie. W badaniu wzięło udział dziewięciu młodych, wysoce zaawansowanych atletów uprawiających gimnastykę artystyczną. Poproszono ich, aby przez okres 30 dni żywili się dietą bardzo niskowęglowodanową i nie przekraczali 22 g węglowodanów dziennie. Ich dieta składała się głównie z wołowiny, cielęciny, drobiu, ryb, jajek, wędlin oraz serów. Całość mogli uzupełniać o zielone warzywa. Naukowcy poprosili mężczyzn biorących udział w badaniu, aby utrzymali swój stały rytm treningowy przez cały okres trwania eksperymentu. Ich tygodniowe obciążenia treningowe wynosiły około 30 godzin, co wskazuje na wysoką objętość zajęć. Naukowcy mierzyli wagę, ilość tkanki tłuszczowej, ilość mięśni oraz osiągi siłowe, między innymi w tak dobrze znanych nam ćwiczeniach jak podciągania, pompki czy też pompki na poręczach. Po zakończeniu 30-dniowego okresu porównano otrzymane wyniki z tymi zanotowanymi na starcie. Okazało się, że tym czasie doszło do prawie 3% zmniejszenia wagi ciała (prawie 2 kg), redukcji tkanki tłuszczowej (również w okolicach 2 kg); wszystko to przy nieznacznym wzroście masy mięśniowej (!). Ciekawe wyniki uzyskano również w przypadku parametrów siłowych. Okazało się bowiem, że naukowcy nie zauważyli większych zmian w badanych bojach.

Bazując na wnioskach z tego eksperymentu możemy konkludować, że mimo wielu obaw, diety ketogeniczne przyczyniają się do utraty wagi głównie kosztem tkanki tłuszczowej, nie powodując jednocześnie osłabienia kondycji siłowej.

 
Zbyszko Tarczewski

Bibliografia:

Paoli A, Grimaldi K, D’Agostino D, Cenci L, Moro T, Bianco A, Palma A., Ketogenic diet does not affect strength performance in elite artistic gymnasts, J Int Soc Sports Nutr. 2012 Jul 26;9(1):34.